A feleknek – Ivica Dačić szerb és Hashim Thaçi koszovói miniszterelnöknek – sikerült megállapodniuk számos, többek között az igazságüggyel és a rendőrséggel kapcsolatos nyitott kérdésben és a küszöbönálló koszovói önkormányzati választások ügyében – áll Catherine Ashton péntek hajnalban kiadott közleményében.
Az áprilisban aláírt szerb–koszovói megállapodásban lefektették a koszovói szerb–albán etnikai megosztottság megszüntetésének főbb vonalait. Az Európai Unió azonban – amelynek közvetítésével a megállapodást tető alá hozták – aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a felek húzódozása miatt akadozik az egyezség átültetése a gyakorlatba. Ashton ezért hívta Brüsszelbe tárgyalni a szerb és a koszovói kormányfőt, hogy elsimítsák a nézeteltéréseket.
Szakértők szerint még legalább két nagyobb vitás terület van: a távközlés és az energiaellátás. Koszovó szeretné, ha külön hívószáma lenne, mert jelenleg Szerbia előhívójával lehet külföldről koszovói számot hívni. Belgrád pedig ragaszkodik ahhoz, hogy az Észak-Koszovóban egy tömbben élő szerbek továbbra is a szomszédos szerbiai mobiltelefon-hálózatot használhassák.
Energiaügyben Koszovó követeli, hogy önálló energiaszolgáltatót működtethessen, Belgrád viszont fenntartaná azt a jelenlegi gyakorlatot, hogy szerbiai energiacégek biztosítják az ellátást Koszovó azon részein, ahol a szerbek élnek többségben.
Az április 19-én aláírt rendezéstől – és annak gyakorlati megvalósításától – függ Szerbia és Koszovó európai integrációja. Szerbia szeretné, ha a június 27–28-ai EU-csúcson döntés születne arról, hogy Brüsszel még az idén, de legkésőbb 2014 elején kitűzi a szerb EU-csatlakozási tárgyalások megkezdésének időpontját.
Koszovó arra számít, hogy megkezdheti a tárgyalásokat az EU-val a gazdasági előnyökkel járó társulási megállapodásról.