Geraldo Alckminnak, São Paulo állam kormányzójának legalább nem fáj a feje a ma kezdődő Konföderációs Kupa rendezési gondjai miatt. Az azonos nevű székhely nem rendező város, de innen indultak ki a vonaljegyek 7-10 százalékos emelése ellen tiltakozó tüntetések, amelyek most már átterjedtek Rio de Janeiróra, Porto Alegrére, sőt már a fővárosra is. Geraldo Alckmin napokig nem volt hajlandó visszakozni az áremelésekkel, de a (kormánypárti) főpolgármester tegnap már leült tárgyalni a tiltakozókkal. Csak a csütörtök esti tüntetéseken több mint száz tiltakozót vettek őrizetbe, és sok százan megsérültek, köztük a Folha de São Paulo több tudósítója és fotósa is.
A szerdai események például azért fajultak el, mert az egyik São Pauló-i tüntető menet le akart térni a kijelölt útvonalról, pedig még javában tárgyaltak a (nem kormánypárti) kormányzósággal. A rendőrök erre rögtön közbeléptek, de nem arányosan, és a gumilövedékek eltalálták a kormánypártinak számító Folha de São Paulo két újságírójának a szemét is, egyikük valószínűleg megvakul. Hab a tortán, hogy kettejüket még elő is állították az intézkedő rendőrök. A tiltakozások átterjedtek Rio de Janeiróra, és pénteken már a brazil fővárosban, Brazíliavárosban mintegy 250 földnélküli gumiabroncsok égetésével a Mané Garrincha-stadion körül okozott hatalmas közlekedési káoszt. Rio de Janeiróban és Porto Alegrében kisebb megmozdulásokra került sor, de a diákok tiltakozásokat ígértek a fővárosban is, São Paulóban pedig a hajléktalanok mozgalma használta fel az alkalmat a nyilvános szereplésre és a tiltakozásra. Rio de Janeiro és São Paulo most méri fel az okozott károkat, és a hatóságok nem is kísérlik meg összeszámolni a sérülteket meg az előállítottakat.
A brazil titkosszolgálat (ABIN) már áprilisban figyelmeztette a fővárosi vezetést, hogy tiltakozások várhatók a Konföderációs Kupa idején, a tiltakozók pedig pénteken közzé is tették tüntetési menetrendjüket a Facebookon, amely már az egész országra kiterjed. De a brazil kormány közölte, nem tiltja be a tüntetéseket – a szólásszabadság jegyében –, hogy elkerülje a négy São Pauló-i és a többi város – Porto Alegre, Rio de Janeiro és Brazíliaváros – összecsapásait és a vandalizmus miatt sem hízelgő nemzetközi sajtóvisszhangokat.
A brazil–japán nyitómérkőzés előtt tapintható a feszültség, a rendőrök elterelték a forgalmat a Mané Garrincha-stadion körül, és meg is erősítették a készültséget, mert a tüntetők újra a közelbe értek. Fel van adva a lecke a brazil válogatottnak, de különösen a múlt héten a Barcelonához igazolt Neymarnak, hogy mutatós játékkal és tartósan vonják el a figyelmet a stadionon kívül zajló fejleményekről. Az biztos, hogy az előzetes elemzések és remények alapján ma este izgalmas mérkőzést láthatnak a nézők. Tudniillik a már 50 éves Zico, a remekbe szabott szabadrúgásairól és kiismerhetetlen cseleiről ismert egyik brazil labdaművész szerint Japánban már a kultúra része a foci. Ő szerettette meg Japánnal a labdarúgást, és évekig ő irányította a japán válogatottat (2002–2006). Rajtuk és a többi válogatotton biztos nem múlik a fociünnep minősége, és mindenki kíváncsian várja a torna Hamupipőkéjének tartott Tahiti bemutatkozását.
Mindenképpen az izgalmasnak ígérkező torna kárvallottjainak számítanak az összecsapások miatt előállítottak és a sérültek, akárcsak a tüntetők féken tartására kivezényelt egységek. Hiszen ha folytatódnak a tiltakozások, márpedig a jelek szerint igen, akkor a rendőrök sem látják a mérkőzéseket, és a meccsek biztosítása közben sem nézhetik a meccseket, ez pedig csak tüzeli őket. Mindannyiuknak szurkolunk, hogy ne rontsák tovább négy földrész fociünnepét.