Hét év börtönre ítélték Silvio Berlusconit

A bíróság a hétfői ítélettel egy évvel szigorította az ügyészség által kért hat év börtönt a Ruby-perben, Berlusconinak több ügyben is felelnie kell.

NT
2013. 06. 24. 16:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bíróság egy évvel szigorította az ügyészség által kért hat év börtönt. Az indoklás a következő hónapokban várható, de az ítélet megerősítette Ilda Boccassini ügyész vádjait, miszerint 2010-ben, akkori miniszterelnöksége idején Berlusconi szexuális kapcsolatot létesített a kiskorú Karima el Mahrouggal, vagyis Szívtipró Rubyval, akinek ezért fizetett is. A hét év börtön nagyobb részét azonban hivatali hatalommal való visszaélésért szabták ki, mivel Berlusconi személyesen járt közben a lopásért letartóztatott Ruby szabadon bocsátásáért.

Az ítélet nem jogerős, de elemzők szerint Berlusconit elsősorban a közhivataloktól való eltiltás aggasztja, ez ugyanis véget vethet politikai karrierjének. A bíróság ezenkívül arra szólította fel az ügyészséget, hogy hamis tanúzásért indítson eljárást a per során Berlusconi védelmében felszólaló tanúk ellen, akik között a Berlusconi partijait látogató lányok és a Berlusconi vezette Szabadság Népe (PdL) politikusai is szerepeltek. A kizárólag nőkből álló bírói testület ítéletét a milánói bíróság épülete előtt a Berlusconi vezette Szabadság Népe (PdL) párt híveinek tiltakozása kísérte, miközben balközép tüntetők éljeneztek.

„Teljesen irreális ítélet. A bíróságban még az ügyészségnél is több előítélet volt. Fellebbezni fogunk” – nyilatkozta elsőként Niccolo Ghedini, Berlusconi ügyvédje. Abszurdnak, borzalmasnak, szégyennek nevezték a bírósági döntést a PdL politikusai.

A párt koordinátora, Daniele Capezzone „politikai ítéletről” beszélt. Renato Schifani, a PdL szenátusi frakcióvezetője szerint Berlusconi még „áldozatok hiányában is bűnösnek találtatott”. Fabrizio Cicchitto, a PdL képviselőházi frakcióvezetője kijelentette, hogy a milánói ítélettel véget ért Olaszországban a jogállam és a demokrácia. Hozzátette, hogy a  történtek befolyásolhatják a PdL és a balközép Demokrata Párt (PD) nagykoalíciójára épülő belpolitikai egyensúlyt. – Egy komoly országban az ítéleteket tiszteletben tartják – hangoztatta Antonio Di Pietro volt ügyész. Az ellenzéki 5 Csillag Mozgalom (M5S) Berlusconi azonnali eltávolítását követelte a római parlamentből.

A Berlusconival szembeni perek következő állomása csütörtökön lesz, amikor az olasz semmítőszék a Mondadori-ügyben dönt: a vád szerint Berlusconi vállalkozói csoportja megvesztegetéssel szerezte meg a Mondadori kiadót, amiért 560 millió euró bírságra ítélték.

Az egykori kormányfőre a Mediaset-perben a milánói bíróság tavaly októberben elsőfokon, majd idén májusban másodfokon is négy év börtönt szabott ki, és öt évre közhivatal viselésétől is eltiltotta. Elemzők szerint Berlusconit az utóbbi aggasztja, a négy év börtön ugyanis kedvezményekkel egy év felfüggesztettre csökkenhet, ám ha az ítélet jogerőre emelkedik, kizárhatják a parlamentből és a politikából.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.