Irán nem tágít, ragaszkodik atompolitikájához

Az iráni külügyminiszter szerint a jövő pénteken tartandó elnökválasztások után is érvényben marad országa eddigi atompolitikája.

GB
2013. 06. 08. 9:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ali Akbar Szálehi az Isna iráni hírügynökség beszámolója szerint azt követően foglalt állást a teheráni atompolitika folytatása mellett, hogy a választások nyolc jelöltje pénteken egy televíziós vitában vett részt, és néhány résztvevő Mahmúd Ahmedizsenád elnököt, valamint Szaíd Dzsalíli nukleáris kérdésekben illetékes iráni főtárgyalót bírálta. Azt vetették a szemükre, hogy felelősség terheli őket azért, hogy a Nyugat büntetőintézkedéseket foganatosított Irán atompolitikája miatt, és gazdasági válság sújtja az országot.

A külügyminiszter úgy fogalmazott, hogy különféle megközelítési módok lehetségesek, ám országa tartja magát „az atompolitika elvi irányvonalához”, és semmi sem fog változni a külpolitika alapirányában, függetlenül attól, hogy a jelöltek mit mondanak a kampányban.

Az állásfoglalást ismertető dpa német hírügynökség emlékeztetett arra, hogy az iráni elnök csak korlátozott felhatalmazással rendelkezik, az atom- és külpolitika kérdéseiben is Szajed Ali Hamenei vallási és politikai vezetőé a döntő szó. A Nyugat azzal gyanúsítja Iránt, hogy polgári célokkal meghirdetett atomprogramjának leple alatt nukleáris fegyvert fejleszt, az iráni vezetés azonban tagadja ezt.

Kanada teljes kereskedelmi embargót vezet be Irán ellen, amiért nem hajlandó lemondani atomprogramjáról – jelentette be május végén John Baird külügyminiszter.

Irán felgyorsította korszerű urándúsító centrifugák üzembe helyezését – írta nemrég jelentésében a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ). A dokumentum szerint – amelyet májusban küldtek el az ENSZ Biztonsági Tanácsának és a NAÜ 35 tagállamának – az iszlám köztársaság ezzel már csaknem 700 darab, IR–2m típusú centrifugát üzemeltet a közép-iráni Natanzban, míg februárban csak 180 ilyen eszköze volt.

A NAÜ jelentése szerint Irán folytatta a Teherántól délnyugatra fekvő Arak melletti nehézvizes reaktor építését. Az iráni kormány azt állítja, a reaktor polgári célú kutatásokat fog szolgálni. Nyugati szakértők azonban rámutattak: az üzemet atomfegyver előállításához is felhasználhatják, mert az onnan kikerülő, elhasznált fűtőanyagból újrafeldolgozással plutóniumot lehet kinyerni, s abból atombomba készülhet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.