Ittas tüntetők gyújtották fel a geológusok telephelyét

Huszonöt embert vett őrizetbe a rendőrség a délkelet-oroszországi voronyezsi területen.

TK
2013. 06. 23. 13:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Rosszija 24 hírtelevízió beszámolója szerint szombaton a környezetvédők engedélyezett tiltakozó akcióját követően a radikális tüntetők rárontottak a geológusok Szorokinszkij nevű kistelepülésnél lévő bázisára. A támadók összetörték a nikkellelőhelyen kutató szakemberek terepjáró buszát, felgyújtották a lakókocsikat és a fúrótornyokat.

A Hopjor folyó Védelmében nevű környezetvédelmi mozgalom 2012 eleje óta tiltakozik a nikkelbányászat beindítása ellen a délkelet-oroszországi voronyezsi régióban. Az orosz tudományos akadémia társadalomkutató intézetének tavaly decemberben közzétett felmérése szerint Novohopjorszkij járás lakóinak 98 százaléka károsnak tartja a nikkelbányászat megkezdését, egyharmaduk pedig akár törvényen kívüli eszközökkel is kész ellene fellépni. Tavaly augusztusban több ezren tiltakoztak a bányászati tervek miatt.

A környezetvédők tájékoztatása szerint május 13-án a geológusok telepét védő biztonsági őrök megverték a telep mellett tiltakozó környezetvédőket, akik sátrakat akartak felállítani a helyszínen. A nikkellelőhely feltárását végző cég állítása szerint ugyanakkor mintegy 150-200, főként ittas tüntető rontott a geológusok telepére, egyikük téglával fejbe dobott egy szakembert, és a biztonsági embereket is megtámadták.

Az Uráli Bányászati és Kohászati Társaság azt állítja, hogy a nikkel kitermelése nem okoz környezeti károkat, sőt fellendíti a vidék gazdaságát. A kutatófúrásokat 2015 végéig tervezik befejezni, és csak az után dől el, hogy megkezdik-e az ipari célú bányászatot.

Az orosz környezetvédők attól tartanak, hogy a bányászat során az emberi egészségre káros urán és higany kerül felszínre.

A nikkel viszonylag ritkán fordul elő a természetben, és az egyik legfontosabb ipari fém. Az ásványi anyag és vegyületei mérgezőek, szakemberek rákkeltő hatást tulajdonítanak neki.

A voronyezsi régióban lévő jelanszki lelőhelyen több mint 400 ezer tonna különböző minőségű nikkelércet feltételeznek a szakemberek, de a bányászati cég szerint legalább félmillió tonna jó minőségű ásványi anyagnak kellene a föld alatt lennie ahhoz, hogy kifizetődő legyen a felszínre hozni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.