„A párt végrehajtó bizottsága a szűkebb pártvezetést bízta meg a kormányalakítási tárgyalásokkal” – közölte a testület ülése után Martin Kuba, az ODS első alelnöke. Miután Petr Necas miniszterelnök az ülésen lemondott a párt elnöki tisztségéről, az alapszabályzat értelmében az ODS vezetését az első alelnök, Kuba vette át. „A párt prioritásként kezeli, hogy fennmaradhasson a mai kormánykoalíció és a kormány összetétele” – ismertette Kuba a vezetőség határozatát.
A két kisebb kormánypárt – a TOP 09 és a Liberális Demokraták (LIDEM) – már korábban közölte: elfogadják az ODS jogát arra, hogy ő jelölje ki Necas utódját. Miroslav Kalousek pénzügyminiszter, a TOP 09 párt első alelnöke azt is jelezte: pártja nem fogad el akárkit, s a jelöltről egyeztetni kíván. Hivatalosan meg nem erősített értesülések szerint az ODS részéről Martin Kuba, továbbá Jirí Pospísil volt igazságügyi miniszter és Zbynek Stanjura közlekedésügyi miniszter neve merült fel.
Petr Necas a sajtóértekezleten megerősítette, hogy délelőtt találkozott Milos Zeman államfővel, és részletesen elemezték a belpolitikai helyzetet. „Az elnök úr jelenleg nem részesíti előnyben az előre hozott választás megtartását” – állította a miniszterelnök. Necas vasárnap este jelentette be, hogy kabinetfőnökének, Jana Nagyovának őrizetbe vétele miatt hétfőn lemond miniszterelnöki tisztségéről és távozik az ODS éléről is.
Felfüggesztették hivatalából Milan Kovandát, a cseh katonai hírszerzés főnökét is, aki érintett Petr Necas miniszterelnök feleségének törvénytelen megfigyelésében. Vlastimil Picek védelmi miniszter hétfőn közölte, hogy Kovandáról a bírósági tárgyalások eredményének ismeretében kíván végleges döntést hozni. Radka Necasová, a miniszterelnök feleségének megfigyelésére Jana Nagyová, Necas kabinetfőnöke és barátnője kérte meg a katonai hírszerzés volt és mai főnökét, Ondrej Páleníket, majd Kovandát. A rendőrség mindkét hírszerzőt őrizetbe vette, és vádat emelt ellenük hivatali visszaélés címén. Páleníket szombaton vizsgálati fogságba küldte az ostravai járási bíróság, míg Kovanda szabadlábon védekezhet. A bíróság szerint Kovanda beismerte, hogy hibázott és vállalja tettének következményeit.
A botrány kapcsán a londoni elemzők úgy vélik, hogy az azt követő kormányválság különösebb piaci kilengéseket várhatóan nem okoz, a történtek azonban ismét felhívják a figyelmet arra, hogy Európa felzárkózó gazdaságai még mindig a kormányzati intézményrendszer minőségi problémáival küszködnek. William Jackson szakértő kiemelte, hogy jóllehet Közép- és Kelet-Európa a kormányzati intézményrendszer minőségét tekintve előbbre tart, mint a globális felzárkózó térség más gazdaságainak zöme, van még azonban tennivaló a fejlett gazdaságok intézményi színvonalának eléréséig. Jackson szerint kulcsfontosságú az intézményrendszer minősége. Kutatások igazolják ugyanis, hogy az erősebb intézményrendszerű gazdaságokban rendszerint gyorsabban növekszik a termelékenység, tekintettel a tulajdonosi jogok erőteljesebb érvényesülésére és a finanszírozási források hatékonyabb elosztására.