Lagarde egykori kabinetfőnöke is célkeresztben

Előállították hétfőn Párizsban Christine Lagarde, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatójának egykori kabinetfőnökét a francia államot megkárosító kártérítési ügyben.

WL
2013. 06. 10. 14:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Stéphane Richard, az Orange állami távközlési vállalat jelenlegi elnöke 2007 és 2011 között dolgozott kabinetfőnökként a francia gazdasági minisztériumban, amelynek vezetője akkor a jelenlegi IMF-vezér volt. Lagarde 2007-ben egy magánbíróságot bízott meg azzal, hogy megegyezéssel zárja le a Bernard Tapie üzletember és az állam között évek óta húzódó vitás adóssági ügyet. Az adósságrendezésre létrehozott konzorcium volt vezetőjét, Jean-Francois Rocchit is őrizetbe vették hétfőn. A nyomozók mindkét férfitól azt szeretnék megtudni, hogy mi volt a tárca és az elnöki hivatal szerepe és felelőssége Lagarde döntésében.

Tapie 1993–1994-ben eladta az Adidas sportszergyártó céget egy, az akkor még állami tulajdonú Crédit Lyonnais bank által irányított állami vállalkozásnak. Az adásvétel a cég értéke miatt éveken át tartó pereskedésbe fordult a két fél között. A bírósági döntés alapján az állam végül, 2008-ban 403 millió euró kártérítést fizetett Tapie-nak. Az ügyben hamisításban való bűnrészesség és hűtlen kezelés gyanújával indult eljárás. A francia államot feltehetően megkárosító kártérítési ügynek a jogi főszereplőjét májusban bűnszövetkezetben elkövetett csalás gyanújával vád alá helyezték azért, mert eltitkolta: Tapie-hoz és ügyvédjéhez régóta személyes kapcsolat fűzte, azaz a pártatlansága nem volt garantált a döntés meghozatalakor.

Stéphane Richard korábban már nyilvánosan elmondta: nem kapott utasítást az elnöki hivatalból és politikai nyomásgyakorlás sem történt annak érdekében, hogy magánbírósághoz forduljon a gazdasági tárca. Azt viszont nem tagadta, hogy a döntésről az Elysée-palotában is történt egyeztetés, s azt az elnöki hivatal főtitkára, Nicolas Sarkozy akkori államfő jobbkeze, Claude Guéant, későbbi belügyminiszter hagyta jóvá. A Le Canard Enchainé című, jól értesült szatirikus hetilap szerint viszont Richard megerősítette, hogy Guéant adott utasítást neki és Jean-Francois Rocchinak 2007-ben arra, hogyan kell az ügyet lezárni.

A döntésért 2008 óta Christine Lagarde magára vállalja a felelősséget, azt állítva, hogy saját hatáskörben fordult magánbírósághoz. Meghallgatását követően Lagarde-ot a bíróság az egyszerű tanú és a gyanúsított közötti „jogi képviselővel rendelkező tanú” státuszába helyezte, amivel az IMF-vezér egyelőre elkerülte a vádemelést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.