A Hospodárské Noviny című gazdasági napilap szerint a koalíciós kormány már jóval a Necas-botrány kirobbanása előtt elveszítette legitimitását. Ugyanez a helyzet a képviselőházzal is, amelyben tucatnyi függetlenné vált képviselő van, akiket korábban más politikai pártok színeiben választottak meg. S van benne néhány olyan politikai tömörülés is, amelyeket senki sem választott. Ugyanakkor tény, hogy az összes párt képviselőjének gondjai vannak vagy voltak a törvénnyel. „Itt az egész rendszer mondott csődöt, ezért van szükség az újraindításra” – szögezi le a lap.
A konzervatív Lidové Noviny szintén úgy véli, hogy a helyzet megérett az előre hozott választásra. „A probléma csak az, hogy belülről a parlament világa másképpen néz ki” – mutat rá a kommentár szerzője. Hozzáteszi: a képviselőház feloszlatásához legalább 120 képviselő támogatására van szükség. Nagyjából ennyi képviselő azonban már most érzi, hogy a jövőben csak látogatóként mehet majd be a parlamentbe.
Néhány újság szerint az előre hozott választásra ugyanakkor azért is lenne nagy szükség, hogy kordában tartsa Milos Zeman államfőt. „Ezzel elejét lehetne venni annak, hogy játszadozzon a jövőbeni kormánnyal” – mutat rá az E15 gazdasági napilap. A Hospodárské Noviny szerint is több jele van annak, hogy Zeman azt akarja, ne kerüljön sor előre hozott választásra, s ő a rendes választásokig fennmaradó egy teljes éven keresztül uralhatja a cseh belpolitikát. „Ezt megengedni annyit tesz, mint megengedni az elnöki kormányzást. Ez szétzilálná a cseh parlamenti demokrácia rendszerét, s előre nehezen látható következményeket vonna maga után” – figyelmeztet az újság.
Ha a kormánykoalíció tagjai képesek lesznek az egységes fellépésre és a kölcsönös kompromisszumokra, előre hozott választás nem lesz. A koalíciós viták esetén azonban az idő előtti voksolás elkerülhetetlen – véli a liberális Mladá Fronta Dnes.
Az újságokban általános a vélemény, hogy az idő előtti választások a legnagyobb valószínűséggel a szociáldemokratákat segítenék hatalomra, akik élveznék a kommunisták támogatását. Ez az eredmény azonban a jövő májusi rendes választáskor is borítékolható. „Igen, az előre hozott választás nagy valószínűséggel azt jelenti, hogy hatalomra kerülnek a kommunisták. Mindezek ellenére mégis jobb lenne az urnákhoz járulni, mint megélni a Necas-korszak utáni kormányzás vég nélküli szörnyűségeit” – állapítja meg az E15 című gazdasági napilap.
Karel Schwarzenberg cseh külügyminiszter beismerte, őt már kihallgatta a rendőrség azzal kapcsolatban, hogy korábban zsarolásnak minősítette három polgári demokrata képviselő tavalyi viselkedését a kormány takarékossági csomagjának elfogadásával kapcsolatban.
Vizsgálati fogságba került szombaton hat cseh politikus és magas rangú állami tisztviselő – köztük Jana Nagyová, Petr Necas miniszterelnök kabinetfőnöke –, akiket csütörtökön vett őrizetbe a rendőrség. A döntést az ostravai járási bíróság hozta meg szombaton.
Kiállt Petr Necas cseh miniszterelnök mellett a legerősebb kormánypárt, a Polgári Demokratikus Párt (ODS) végrehajtó bizottsága. Közben megszólalt az államfő is, aki szerint viszont a kormányfőnek le kellene mondania.
Június 17-én délután Petr Necas hivatalosan lemondott tisztségéről.