Mi állítja meg a dizájnerdrogokat?

Ismét megkongatta a vészharangot a terjedésük miatt szerdán az ENSZ kábítószer-ellenőrzési és bűnmegelőzési hivatala.

BL
2013. 06. 26. 19:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ezek a szerek sokkal veszélyesebbek lehetnek, mint a hagyományos kábítószerek – közölte a bécsi központú ENSZ-hivatal éves jelentésének kiadása alkalmából.

A jelentés hatoldalas összefoglalója szerint egy évvel ezelőttig 251 ilyen, dizájnerdrognak minősülő anyagról érkezett bejelentés a világ országaiból. 2009 végén még csak 166 ilyen szerről volt tudomása a UNODC-nek. A gond az, hogy amint a kormányok betiltanak egy anyagot, a gyártók rögtön új összetételű szerrel állnak elő.

Az ENSZ-jelentés szerint az Európai Unió tagállamaiban a 15 és 24 év közötti fiatalok közül minden huszadik kipróbált már dizájnerdrogot. Az Egyesült Államokban 158 ilyen szer van forgalomban, kétszer annyi, mint az EU területén. A fogyasztók száma Kelet- és Délkelet-Ázsiában – Kínában, Japánban, Indonéziában, a Fülöp-szigeteken, Thaiföldön és Vietnamban – is növekszik.

A UNODC megállapítja, hogy a világátlagot tekintve évek óta stagnál a kábítószer-előállítás és -fogyasztás. Az ENSZ-jelentés szerint az Egyesült Államokban 2006 és 2011 között 40 százalékkal csökkent a kokainfogyasztás, miközben Kínában, úgy tűnik, növekedni kezdett. 2011-ben 66 százalékkal több – 123 tonna – amfetamin-típusú kábítószert foglaltak le szerte a világon, mint egy évvel korábban.

A dizájnerdrogokról itt olvashat bővebben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.