Nem oktathat ki másokat Washington

Steven Clemons sajnálatosnak tartja, hogy az állampolgárok megfigyelése a politika részévé vált.

Magyar Nemzet
2013. 06. 20. 10:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Az Obama-kormányt az utóbbi hetekben érintő egyik legnagyobb botrány amerikai és külföldi állampolgárok megfigyelése az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) által. Európai és kínai vezetők is felháborodtak azzal kapcsolatban, hogy az ő állampolgáraikról is adatokat gyűjtött Washington. Jogosak az aggályaik?
– Igen, jogosak. Egyrészt jogosan aggódnak az amerikaiak, akik úgy gondolják, nem tájékoztatták őket arról, hogy adataik hírszerzési célokra használt adatbázisba kerülnek. Ha nemzetközi kontextusban tekintünk a kérdésre, sokan tisztában vannak azzal, hogy az amerikai nemzetbiztonsági szervek folyamatosan elektronikus tartalmakra vadásznak világszerte. Ez Európában már a múltban is felháborodást keltett. Maga az a gondolat, hogy Amerikának, egy kiterjedt globális megfigyelőrendszere van, egy sokat vitatott téma, amely időnként előtérbe kerül, máskor feledésbe merül. Az a tény, hogy Washington törvénytelenül és helytelenül használta fel az európai kommunikációs hálózatokat, érthetően aggasztja az európai polgárokat. A kínaiak felháborodása viszont kevésbé érthető, hiszen ugyanolyan mértékben kémkednek az amerikaiak után, mint mi utánuk.

– Az Obama-kormányról az is kiderült nemrég, hogy újságírókat figyelt meg és hallgatott le, illetve az adóhatóság célzott és fokozott vizsgálat alá vette politikai ellenfeleit.
– Mindezek az ügyek önmagukban is aggasztók, de ez még nem minden. Korábban a The New York Times számolt be arról, hogy a Bush-korszakban az illetékes bíróság felhatalmazása nélkül hallgatott le amerikai állampolgárokat az NSA. A mostani ügyek arra világítanak rá, hogy a kormányzat, a törvényhozás és a bíróságok gyakorlatilag egyesítették erejüket, hogy jóváhagyják és támogassák ezeket a megfigyeléseket, amelyek szerintük létfontosságúak a nemzetbiztonság szempontjából. Sajnálatosnak tartom, hogy elfogadottá vált ez a fajta állandó megfigyelés. Az adóhatóság ügyében továbbra is kérdéses Washington felelőssége, ugyanakkor világos, hogy egyre több olyan intézmény válik átpolitizálttá, amelyekre korábban nem volt jellemző. Ez a Bush-korszakban kezdődött, amikor környezetvédelmi csoportok, klímaváltozással foglalkozó kormányzati szervek kerültek politikai nyomás alá, a szakembereket pedig politikai kinevezettek váltották fel. Egyre inkább háttérbe szorul a tehetség és a hozzáértés sok olyan intézményben, amelynek semmi köze a politikához.

Kottász Zoltán

A teljes interjút a pénteki Magyar Nemzetben olvashatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.