Peking megsimogatta Washington fejét a Snowden-ügyben

Kínai lapvélemény szerint az USA okosan tette, hogy nem gyakorolt nyíltan nyomást Hongkong kormányzatára és Pekingre.

GB
2013. 06. 20. 9:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A volt CIA-alkalmazott, aki – úgy tudni – egyelőre Hongkongban húzta meg magát, korábban úgy nyilatkozott, hogy a kínai különleges közigazgatási övezet hivatalos szerveire és a hongkongiakra bízza sorsát. A kínai lap szerint Edward Snowden kiadatása elképzelhetetlen opció, legfőképpen jelentős hongkongi és nemzetközi támogatottsága miatt. Egy ilyen esetben Hongkong megítélése hatalmas csorbát szenvedne, miközben Snowden befogadásával, a mellette való kiállással növelheti elismertségét. Arról nem beszélve, hogy Hongkongon nagyobb a közvélemény nyomása, mint Washingtonon – tette hozzá a szerző.

„Hongkong az a hely, ahol a kínai másként gondolkodók is menedékre találnak, akkor miért ne köthetne itt ki egy amerikai lázadó” – tette fel a kérdést a Global Times című angol nyelvű lap. Hozzátette: „Hongkong esélyt kap arra, hogy kiterjessze a politikai szabadságot, példát mutatva a világ többi részének. Nem teheti nevetségessé magát”.

A Google az amerikai alkotmány szólásszabadságot szavatoló első kiegészítésére hivatkozva arra kérte az Egyesült Államok külföldi hírszerzését felügyelő bíróságot (FISC), engedélyezze számára annak külön közlését, hogy a szövetségi szervek hány alkalommal kérték tőle a felhasználói adatok felfedését a Nemzetbiztonsági Ügynökség által folytatott internet-megfigyelési program keretében.

 

Barack Obama védelmébe vette az NSA kémprogramjait a PBS amerikai tévécsatornának adott, helyi idő szerint hétfőn sugárzott interjúban.

A vezető kínai pártlap, a Zsenmin Zsipao e témával foglalkozó kommentárja ugyancsak azt erősíti meg, hogy Peking a diplomácia frontján nem kíván beleavatkozni a Snowden-ügybe, s csak akkor nyilvánít véleményt, ha megszólítják. A többit Kína ráhagyja a hongkongi városi kormányzatra.

A lap kommentátora úgy fogalmazott, hogy a kínaiak hagyományosan „nem szeretik beleütni az orrukat mások zavaros ügyeibe”. Ami viszont azt az alaptalan híresztelést illeti, hogy Snowden kínai kém lenne – olvasható a kommentárban – ez „felhőt sodort a kínai–amerikai kapcsolatok tiszta egére”.

A PRISM-botrány mindenekelőtt Amerika problémája, de néhány politikus a képzeletére hagyatkozva megpróbált kapcsolatot keresni Kína és a botrány között – jegyezte meg a Zsenmin Zsipao. „A szennyes víz Kínára fröcskölésével az amerikai politikusok zavarukat és idegességüket bizonyították” – állapította meg a kínai központi pártlap.

Az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) egy volt technikusa szivárogtatta ki a sajtónak az elektronikus hírszerzésre szakosodott amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) adatgyűjtési tevékenységéről szóló, egyre nagyobb politikai botrányt kavaró értesüléseket – közölte korábban a The Guardian.

A vezető baloldali brit napilap felfedte, hogy a 29 esztendős Edward Snowdentől származnak a Londonban és Washingtonban egyidejűleg kiszivárogtatott értesülések. A The Guardian az ügyet az amerikai politikatörténet egyik legnagyobb horderejű kiszivárogtatásának nevezte.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.