Obamának elege lett: az USA tárgyalóasztalhoz ül a tálibokkal

Az Egyesült Államok a héten közvetlen béketárgyalásokat kezd a tálibokkal, hogy befejeződjenek a lázadók támadásai.

WL
2013. 06. 18. 19:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amerikai kormánykörökben mérföldkőnek nevezték az iroda megnyitását a véres afganisztáni konfliktus lezáráshoz vezető úton. Washington – amely a békét és megbékélést tekinti az egyeztetések céljának – elállt attól a tárgyalásokhoz általa szabott korábbi előfeltételtől, hogy a tálib vezetés hivatalosan határolódjon el az al-Kaidától. Az észak-írországi G8-csúcson tartózkodó Barack Obama kijelentette, hogy a tálibokkal való békefolyamatot az afgán kormánynak kell vezényelnie. Az amerikai elnök úgy ítéli meg, hogy a békefolyamat nem lesz sem könnyű, sem gyors.

Hasonlóan foglalt állást a G8-csúcs helyszínén, Enniskillenben a brit kormányfő, aki helyes döntésnek nevezte, hogy az Egyesült Államok tárgyalásokat kezd a tálibokkal. David Cameron is úgy vélekedett, hogy nehéz tárgyalásokkal kell számolni.

A tálibok képviselője Dohában sajtóértekezleten jelentette be az iroda megnyitását, és utalt arra, hogy a tálibok az afganisztáni háború politikai megoldását akarják, ami elvezet egy új kormány felállításához és a külföldi megszállás megszűnéséhez.

„Támogatjuk a háború politikai és békés megoldását, amely véget vet Afganisztán megszállásának, és garantálja az iszlám rendszert, valamint a biztonságot az országban” – hangzott a tálib állásfoglalás, amelyet az al-Dzsazíra katari hírtelevízió élőben közvetített. A tálibok jó kapcsolatokat akarnak Afganisztán szomszédaival is – jelentette ki a sajtóértekezletet tartó szóvivő.

A tálibok szerint az új iroda azt a célt is szolgálja, hogy „más afgánokkal” való találkozók, továbbá az ENSZ-szel, valamint a médiával létesítendő kapcsolatfelvétel helyszíne legyen. Az épület homlokzatára kitűzték a fehér tálib zászlót, egy nagy tábla pedig azt hirdeti, hogy az épület az „Afganisztáni Iszlám Emirátus” képviselete.

Hamid Karzai kormányának egyik tisztségviselője kedden Kabulban azt állította, hogy a tálibok készek a béketárgyalásokra az afgán állammal is. Az idézett képviselő utalt arra, hogy erről titkos tárgyalások eredményeként jött létre megállapodás; azt nem közölte, hogy ezeket a tárgyalásokat hol és mikor tartották. Kijelentette ugyanakkor, hogy a béketárgyalásokra minden bizonnyal a tálibok, valamint a Karzai által 2010-ben a velük való tárgyalások céljából létrehozott nagy béketanács között kerülhet sor.

A tálibok mindeddig elutasították a tárgyalásokat a Karzai-kormánnyal, amelyet az Egyesült Államok és más nyugati országok bábjának tekintettek. Amerikai kormányzati tisztségviselők a tálibokkal Dohában tervezett tárgyalásokkal kapcsolatban emlékeztettek: az USA ragaszkodik ahhoz, hogy a tálibok szakítsanak meg minden kapcsolatot az al-Kaida nemzetközi terrorszervezettel, vessenek véget az erőszaknak, és tartsák tiszteletben az afgán alkotmányt, beleértve a nők, valamint a kisebbségek védelmét.

Az Egyesült Államok vezette nemzetközi erők 2001 végén döntötték meg a tálibok afganisztáni uralmát. A tálib lázadók azóta harcolnak az afgán kormány és a külföldi csapatok ellen.

A helyi haderő Afganisztán területének csaknem egészén hivatalosan átvette a biztonsági ellenőrzést a NATO vezette nemzetközi biztonsági erőtől (ISAF) kedden – jelentette be kedden Kabulban Hamid Karzai.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.