Hétfő reggelre tovább emelkedett a folyók szintje Németország déli és délkeleti részén, számos településen katasztrófariadót rendeltek el, a védekezésben a Bundeswehr, a német hadsereg alakulatai is részt vesznek. Bajorország, Baden-Württemberg, Türingia és Szászország egyes térségeiben magasabb árhullám fenyeget, mint 2002-ben, az elmúlt száz év árvizeként számon tartott katasztrófa idején. A legsúlyosabb helyzet a bajor–osztrák határon fekvő Passauban alakult ki, ahol három folyó, a Duna, az Inn és az Ilz találkozik. A Duna árhulláma már vasárnap este meghaladta a 2002-ben regisztrált 10,8 métert, és hétfő reggelre elérte a 12 métert, délutánra pedig meghaladta az 1501-ben regisztrált 12,20 méteres történelmi csúcsot. Az óvárost már csak csónakkal lehet megközelíteni, a negyedet lekapcsolták a villanyhálózatról, lakosságát kitelepítették. Az óváros körül 600 ember küzd az ár megfékezéséért, munkájukat a Bundeswehr 120 katonája segíti.
Bajorországban súlyos a helyzet az Inn mentén fekvő Rosenheimban is, ahol több negyedet ellepett a gátakon átcsapó víz. Szászországban a Mulde áradása miatt Zwickauból 18 ezer embert kellett kitelepíteni, Eilenburgban pedig hétezer embernek kellett elhagynia otthonát. Türingiában is több folyó kilépett a medréből. Baden-Württembergben javult a helyzet a hétvégéhez képest, de a Rajna, a Majna és a Neckar több szakaszán továbbra is áll a hajóközlekedés. Németországban májusban a sokévi átlag 178 százalékának megfelelő mennyiségű csapadék hullott. A rendkívül esős időjárás várhatóan még napokig tart. Az árvíz mellett a belvíz is gondokat okoz, az ország déli, délkeleti részén számos közúti és vasútszakaszt öntött el vagy mosott alá a víz az utóbbi napokban.
Súlyos a helyzet Csehországban is: az áradások miatt több ezer embernek kellett elhagynia az otthonát hétfőre virradóra. A természeti csapásnak eddig öt halálos áldozata van, tucatnyi ember eltűnt. Országszerte mintegy ötven helyen harmadfokú, tehát a legmagasabb árvízkészültség van érvényben. A kormány vasárnap este kilenc órától az ország majdnem egész területére szükségállapotot hirdetett ki. A falvakban házak ezrei maradnak áramszolgáltatás nélkül az áradások miatt: célirányosan kapcsolják le a házakat a hálózatról, mivel számos helyen az áradó folyók elöntik az áramátalakító és -elosztó berendezéseket. Az észak-csehországi Ústí nad Labemben a megáradt Elba részben elöntötte a folyó melletti utcákat és bevezető utakat, s a víz melletti házakból mintegy 1400 embert evakuáltak.
Hasonlóan súlyos a helyzet más környékbeli településeken is. Az Elba e szakaszán, ahol általában 3 méteres a vízállás, hétfő kora reggel 10,5 méterest mértek. Prága három elővárosban – Lahovice, Zbraslav és Modrany – az éjjel mintegy négyszáz embernek el kellett hagynia a víz által veszélyeztetett otthonát. Magában a fővárosban elköltöztették az állatkert Moldva-parti részének lakóit is, miután a létesítményt részben elöntötte az ár. A főváros önkormányzata a kényszerű közlekedési korlátozások miatt hétfőre tanítási szünetet rendelt el, a városközpontban a vízbetörés veszélye miatt nem jár a metró, a közlekedési vállalat ezért megerősítette a villamos- és autóbuszjáratokat. Le kellett zárni a Károly hidat.
A Külügyminisztérium arra kéri az országba induló magyarokat, hogy utazás előtt tájékozódjanak úti céljuk aktuális helyzetéről. Kiemelték: súlyos a helyzet Prágában, ahol vasárnap harmadfokú árvízvédelmi készültséget hirdettek ki. A hatóságok arra szólították fel az embereket, hogy akinek nem feltétlenül szükséges, ne utazzon Prágába. Víz alatt van a magyar turisták által is kedvelt Cesky Krumlov belvárosa is. Közölték: komoly gondok keletkeztek a vasúti közlekedésben, miután a Prága melletti Kolinban a víz elöntötte a pályaudvar egy részét. Ezért kelet-nyugati irányban több mint negyven járatot állítottak le. Vasárnap 18 órakor már 130 útszakasz volt lezárva az országban. A konzuli szolgálatnál megjegyezték: a meteorológiai előrejelzések szerint a következő napokban további esőzésekre lehet számítani Csehország egész területén.
Pozsonynál is le kellett zárni a Duna rakpartját a fokozódó árvízveszély miatt hétfő délelőtt. A folyó egész szlovákiai szakaszán másodfokú árvízvédelmi riasztást rendeltek el, és a nap folyamán a veszély fokozódására számítanak a folytatódó esőzések miatt. A helyzet kapcsán hétfőn délelőtt a bősi vízi erőmű műszaki stábja is ülést tart, és nem kizárt, hogy már délután lezárják a folyó szlovákiai szakaszát a hajóforgalom előtt. Az esőzések és a Csehországban kialakult árvízhelyzet fennakadásokat okoz a vasúti forgalomban is.
Hétfő este hat órától a Duna egész szlovákiai szakaszán lezárják a folyót a hajóforgalom előtt a fokozódó árvízveszély miatt – közölte az MTI-vel a szlovák Állami Hajózási Felügyelet (SPS) hétfőn. A Szlovák Hidrometeorológiai Intézet (SHMÚ) hétfőn napközben másodfokúról harmadfokúra minősítette át az általa korábban kiadott árvízvédelmi riasztást, ez továbbra is öt dél-szlovákiai járásban, a pozsonyi, a szenci, a dunaszerdahelyi, a komáromi járásokban, illetve az érsekújvári járás déli részében van érvényben.
Ausztriában különösen Felső- és Alsó-Ausztriában, az Inn és a Duna mentén romlott a helyzet hétfőre virradóra. A folyók vízállása továbbra is megközelíti, helyenként meghaladta a 2002-es nagy árvízkor mért szintet. A Duna Kienstocknál hétfő reggel 9,59 méteren állt, délutánra 10,92 méteres vízállást jeleznek. A 2002-es áradáskor 10,9 méter volt ezen a helyen a vízállása. Az Inn mentén, a német határ közelében Schärding és Braunau település került víz alá. Kritikus a helyzet a cseh–osztrák határ és a Duna között elnyúló Wachau térségben is. Az apátságáról híres Melk történelmi belvárosát vasárnap elöntötte a víz, nyugatabbra, Linznél a Duna tetőzését hétfő délutánra várják. Valamelyest enyhült a helyzet hétfőn a nyugati országrészben, Salzburg és Tirol tartományokban. Az áradások jelentős fennakadásokat okoznak a vasúti közlekedésben.
Az időjárás-előrejelzések szerint hétfőn mérséklődik a csapadék mennyisége.