Snowden-ügy: Amerikát szapulja az ázsiai sajtó

Snowden a szökevény, miközben az Egyesült Államok kormánya az, amely megsértette az amerikai polgárok és a világ érdekeit – írja a Global Times.

2013. 06. 25. 8:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Nehezen felelősségre vonható, félelmetes hatalomként, az Egyesült Államok képes az igazság fogalmát a saját érdekeinek megfelelően eltorzítani” – fogalmaz a lap. Egyúttal viszont biztosra veszi, hogy a közvélemény az Egyesült Államok jogsértésére összpontosít, mintsem egy „magánszemély bekerítésére”. Washington szigorúan kézben tartja az internetet, ahol visszaél a hatalmával – véli a cikkíró, aki szerint a kormánnyal szoros kapcsolatban álló amerikai „internetbárókkal” együttműködve olyan helyzet állt elő, amelyben a világháló az amerikai érdekeket szolgálja. „Snowden megkongatta a vészharangot, és mi nem foghatjuk be a fülünket” – teszi hozzá.

Az amerikai külügyminiszter figyelmeztette hétfőn Kínát és Oroszországot, hogy megterhelheti az Egyesült Államokhoz való viszonyukat, ha bebizonyosodik, hogy előre tudtak Edward Snowden volt amerikai titkosszolgálati alkalmazott útjairól.

 

A lap szerint Edward Snowden kiszivárogtatásai csupán a jéghegy csúcsát jelentik, s ha a jövőben „még több Snowden” jelenne meg, a világnak támogatnia kell őket, amennyire csak képes rá. Kínának átfogóan elemeznie kell az eset okait és hatásait, ellenkező esetben Kína lesz a „legnagyobb hal” Washington világhálójában (World Washington Web) – figyelmeztet a Global Times. A hongkongi és a szárazföldi kínai média általánosságban az Egyesült Államokat elítélően ír a Snowden-ügyről, egyben értékeli, helyesnek tartja, ahogy Hongkong kezelte azt. A Zsenmin Zsipao központi pártlap például képmutatással vádolja az amerikai kormányt, amely „tolvajt kiált”. Egyben jogosnak és védhetőnek tartja, hogy a kiszivárogtató békében elhagyhatta Hongkongot. A China Daily című angol nyelvű napilapban egy szakértő „megdöbbentőnek” és „a várakozásokat felülmúlónak” nevezte a kínai internetes információk amerikai megfigyelésének mértékét, annak indítékait pedig nem tartotta a terrorelhárításhoz köthetőknek.

A Ta Kung Pao című Peking-barátnak minősített hongkongi lap „barbár és erőszakos” fellépésnek tartotta az amerikai kormány nyomását Snowden feladására. A Ven Vej Po című újság szerint pedig Hongkong kiválóan vizsgázott, s úgy vélte, Washington bocsánatkéréssel tartozik a szárazföldi és hongkongi számítógépek elleni „inváziója” miatt. A szintén hongkongi South China Morning Post keddi online közvélemény-kutatásának kérdése, hogy „ön szerint az Egyesült Államok menedéket adna-e Snowdennek, ha kínai kiszivárogtató lenne, aki Peking titkait árulta volna el?” Helyi idő szerint kora délutánig a válaszadók 93 százaléka gondolta úgy, hogy: igen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.