„Mélyen nyugtalanító” lenne, ha kiderülne, hogy Moszkvában és Hongkongban előre tudták, hogy Snowden oda akar utazni, és megengedték ezt – mondta John Kerry Újdelhiben. „Kiadatási egyezmény van (érvényben) Hongkonggal, és ha már megérkezett oda a kikérő jelzés (amerikai részről), akkor nagyon kiábrándító lenne, ha kiderülne, hogy szándékosan engedték föl a repülőgépre” – fogalmazott az amerikai külügyminiszter, hozzátéve, hogy ez esetben az ügy „hatással lenne a (kétoldalú) viszonyra, következményei lennének.” Ugyanez vonatkozik Oroszországra is – mondta. John Kerry megjegyezte, Snowden talán azért menekül Kína és Oroszország segítségével az igazságszolgáltatás elől, mert ez a két ország „az internetszabadság oly erős bástyája”.
Edward Snowden kiszivárogtatta a sajtónak az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) által végzett titkos adatmegfigyelés részleteit. A harmincéves férfi ellen pénteken vádat emeltek az Egyesült Államokban. Az NSA volt informatikusa vasárnap Hongkongból az orosz fővárosba utazott, és úgy volt, hogy hétfőn Kubába utazik tovább, de nem volt rajta azon a repülőgépen, amelyre jegyet foglalt, és most nem lehet tudni, hol van. Az amerikai hatóságok érvénytelenítették Snowden útlevelét. Az Egyesült Államok vasárnap azt kérte a nyugati félteke azon államaitól, amelyeken Edward Snowden átutazhat, illetve amelyekben menedéket kérhet, hogy csak hazatérni engedjék a körözött kiszivárogtatót.
Az Egyesült Államok nem kötött kiadatási egyezményt Oroszországgal, de Kubával és Ecuadorral igen. Egy ilyen kölcsönös megállapodásnak azonban nincs jelentősége akkor, ha az illető ország politikai menedékjogot ad Snowdennek. A férfi menedékjogot kért Ecuadortól, ahová Kuba érintésével tudna eljutni Moszkvából. Holléte bizonytalan. Julian Assange, a WikiLeaks alapítója azt állította egy telefonbeszélgetésben, hogy „biztos helyen van”, és valószínűleg nem csak Ecuadortól kért menedéket.
A Fehér Ház szerint rossz pártfogókat választott az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) kémkedéssel vádolt volt informatikusa. Washington szerint az ügy rossz hatással lehet a kínai-amerikai viszonyra.
Elmondta azt is, menekülteknek járó utazási okmánnyal látta el Ecuador Edward Snowdent, aki ennek köszönhetően tudott elutazni Hongkongból Moszkvába. Az Ecuador londoni nagykövetségén bujkáló Assange telefonos sajtótájékoztatóján ugyanakkor rámutatott, ez még nem jelenti azt, hogy a volt amerikai titkosszolgálati alkalmazott politikai menedékjogot kap a latin-amerikai országban.
Az Egyesült Államok minden törvényes eszközt bevet, hogy őrizetbe vegye Edward Snowdent – jelentette ki hétfőn az amerikai elnök. „Minden törvényes utat bejárunk, és több országgal együttműködünk, hogy biztosak legyünk benne, betartjuk a törvényt” – hangoztatta Barack Obama a Fehér Házban újságírók előtt.