Sürgősen ellátják felszereléssel a szíriai ellenzéket a barátok

Ez a támogatás arra szolgál, hogy a lázadók szembeszállhassanak Bassár el-Aszad rezsimjének brutális cselekményeivel.

TK
2013. 06. 22. 18:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Franciaország, Nagy-Britannia, az Egyesült Államok, Németország, Olaszország, Jordánia, Szaúd-Arábia, Katar, az Egyesült Arab Emírségek, Törökország és Egyiptom külügyminiszterei a katari fővárosban tartott megbeszélésük után kiadott közleményükben megállapítják: sürgősen a szíriai ellenzék rendelkezésére bocsátanak megfelelő mennyiségű „anyagot és felszerelést”, elősegítve ezzel az erőviszonyok megváltoztatását (a katonai fölénybe került szíriai kormányzat és a felkelők között). Leszögezik: minden katonai segélyt a Szíriai Szabad Hadsereg katonai szárnyához, a Legfelső Katonai Tanácshoz fognak eljuttatni.

Ez a támogatás arra szolgál – olvasható a dokumentumban –, hogy a lázadók szembeszállhassanak Bassár el-Aszad rezsimjének brutális cselekményeivel és megvédhessék a szíriai népet. A dohai találkozó résztvevői megállapodtak abban, hogy az országcsoport minden tagja a maga módján, saját belátása szerint nyújt majd segítséget. Laurent Fabius francia külügyminiszter például jelezte, hogy országa gyógyszereket fog szállítani a szíriai hadsereg által bevetett szarin ideggáz miatt egészségkárosodást szenvedettek kezeléséhez.

Szíria barátai elítélték Iránt és a libanoni Hezbollah radikális szervezetet amiatt, hogy fegyveresen beavatkoztak a harcokba a kormányerők oldalán, hozzásegítve a diktatórikus rendszert a szíriai nép elnyomásához. Ez a fajta katonai beavatkozás könnyen kiterjesztheti a konfliktust Szíria határain túlra – áll a közleményben, melynek aláírói azonnali visszavonulásra szólítják fel az iráni fegyvereseket és a Hezbollah harcosait.

A dohai tanácskozás kezdetén John Kerry, az amerikai diplomácia vezetője felszólalásában hangsúlyozta: az Egyesült Államoknak és szövetségeseinek azért kell fokozniuk a szíriai lázadóknak nyújtandó támogatást – így a katonai segítséget is –, hogy sikerüljön nyélbe ütni a Genf–2-nek nevezett békekonferenciát, vagyis ennek a támogatásnak nem a katonai, hanem a politikai megoldást kell elősegítenie.

Hamad bin Dzsászim bin Dzsábir ász-Száni katari miniszterelnök a dohai tanácskozás házigazdájaként megnyitóbeszédében így fogalmazott: azért kell felfegyverezni a szíriai ellenzéket, hogy rá lehessen bírni Bassár el-Aszadot a tárgyalásra. Szerinte a lázadóknak szánt fegyverszállítások a béke megteremtését szolgálják.

Bassár el-Aszad szíriai elnök figyelmeztette az európai országokat: ha Washington politikáját követve fegyvereket szállítanak a szíriai felkelőknek, akkor ennek meg fogják fizetni az árát.

 

A szíriai válságnak csak politikai megoldása jöhet szóba, ugyanis ha bármelyik fél katonailag győzi le a másikat, az a szíriai állam összeomlásához vezetne – mondta hétfőn a brit külügyminiszter.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.