Franciaország, Nagy-Britannia, az Egyesült Államok, Németország, Olaszország, Jordánia, Szaúd-Arábia, Katar, az Egyesült Arab Emírségek, Törökország és Egyiptom külügyminiszterei a katari fővárosban tartott megbeszélésük után kiadott közleményükben megállapítják: sürgősen a szíriai ellenzék rendelkezésére bocsátanak megfelelő mennyiségű „anyagot és felszerelést”, elősegítve ezzel az erőviszonyok megváltoztatását (a katonai fölénybe került szíriai kormányzat és a felkelők között). Leszögezik: minden katonai segélyt a Szíriai Szabad Hadsereg katonai szárnyához, a Legfelső Katonai Tanácshoz fognak eljuttatni.
Ez a támogatás arra szolgál – olvasható a dokumentumban –, hogy a lázadók szembeszállhassanak Bassár el-Aszad rezsimjének brutális cselekményeivel és megvédhessék a szíriai népet. A dohai találkozó résztvevői megállapodtak abban, hogy az országcsoport minden tagja a maga módján, saját belátása szerint nyújt majd segítséget. Laurent Fabius francia külügyminiszter például jelezte, hogy országa gyógyszereket fog szállítani a szíriai hadsereg által bevetett szarin ideggáz miatt egészségkárosodást szenvedettek kezeléséhez.
Szíria barátai elítélték Iránt és a libanoni Hezbollah radikális szervezetet amiatt, hogy fegyveresen beavatkoztak a harcokba a kormányerők oldalán, hozzásegítve a diktatórikus rendszert a szíriai nép elnyomásához. Ez a fajta katonai beavatkozás könnyen kiterjesztheti a konfliktust Szíria határain túlra – áll a közleményben, melynek aláírói azonnali visszavonulásra szólítják fel az iráni fegyvereseket és a Hezbollah harcosait.
A dohai tanácskozás kezdetén John Kerry, az amerikai diplomácia vezetője felszólalásában hangsúlyozta: az Egyesült Államoknak és szövetségeseinek azért kell fokozniuk a szíriai lázadóknak nyújtandó támogatást – így a katonai segítséget is –, hogy sikerüljön nyélbe ütni a Genf–2-nek nevezett békekonferenciát, vagyis ennek a támogatásnak nem a katonai, hanem a politikai megoldást kell elősegítenie.
Hamad bin Dzsászim bin Dzsábir ász-Száni katari miniszterelnök a dohai tanácskozás házigazdájaként megnyitóbeszédében így fogalmazott: azért kell felfegyverezni a szíriai ellenzéket, hogy rá lehessen bírni Bassár el-Aszadot a tárgyalásra. Szerinte a lázadóknak szánt fegyverszállítások a béke megteremtését szolgálják.
Bassár el-Aszad szíriai elnök figyelmeztette az európai országokat: ha Washington politikáját követve fegyvereket szállítanak a szíriai felkelőknek, akkor ennek meg fogják fizetni az árát.
A szíriai válságnak csak politikai megoldása jöhet szóba, ugyanis ha bármelyik fél katonailag győzi le a másikat, az a szíriai állam összeomlásához vezetne – mondta hétfőn a brit külügyminiszter.