Dacic José Manuel Barrosóval, az Európai Bizottság elnökével, valamint Catherine Ashtonnal, az unió kül- és biztonságpolitikai főképviselőjével folytatott megbeszélést – egy nappal azután, hogy az EU-országok kormányainak képviselői miniszteri szinten jóváhagyták: fél éven belül megkezdődhetnek Szerbia csatlakozási tárgyalásai. A keddi luxemburgi miniszteri állásfoglalást a csütörtök–pénteki EU-csúcson is minden bizonnyal megerősítik.
A balkáni ország annak nyomán kapott zöld fényt a csatlakozási tárgyalások megkezdéséhez – miként Koszovó is az unióval kötendő társulási megállapodásról folytatandó tárgyalások megindításához –, hogy az EU közvetítésével hosszú hónapokon át Brüsszelben folytatott szerb–koszovói miniszterelnöki egyeztetéseken sikerült érdemi haladást elérni a viszony normalizálási folyamatában.
Dacic most arról beszélt Brüsszelben, hogy Belgrád nem akarja egy évtizedig elhúzni a csatlakozási tárgyalásokat, hanem négy-öt éven belül az eredményes befejezésükre fog törekedni.
A szerb kormányfőt üdvözlő Barroso gratulált a kedden elért eredményhez. A szerb–koszovói normalizálási folyamattal kapcsolatban hangsúlyozta, hogy az „európai szellem” jegyében a kompromisszumok megkötésének képessége senkit nem gyengít, hanem ellenkezőleg: erősebbé tesz.
Ashton – utalva a hosszas, gyakran késő éjszakába, sőt hajnalba nyúlt szerb–koszovói kormányfői tárgyalásokra – azzal üdvözölte Dacicot Brüsszelben, hogy a kormányfő immár majdhogynem második otthonának tekintheti a várost. Biztosította arról, hogy az EU-csúcs résztvevőinek arról fog beszámolni, hogy Szerbia teljesítette a tőle eddig elvártakat, így itt az ideje, hogy az unió is teljesítse a belgrádi elvárásokat, és mielőbb, legkésőbb jövő januárban megkezdje a csatlakozási tárgyalásokat.