Vízágyúk, gumilövedék és könnygáz: visszafoglalták a teret

Több száz rendőr vonult be kedd reggel a török fővárosban, Isztambulban a Taksim térre, a 12 napja kezdett demonstrációk helyszínére, s visszafoglalta azt – közölték szemtanúk.

GB
2013. 06. 11. 8:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A beszámolók szerint a rendőrség vízágyúkkal felszerelt páncélosok támogatásával áthatolt a barikádokon, amelyeket a tüntetők emeltek a térre vezető főutakon. A rendőrök rövid időre bevetett könnygázzal és gumilövedékekkel kényszerítették a gyér számú demonstrálót, hogy a térrel szomszédos Gezi parkba meneküljön – ahol előzőleg már több száz tüntető vert sátrat –, de oda már nem vonultak utánuk.

Hüseyin Avni Mutlu isztambuli kormányzó azt hangsúlyozta Twitter-oldalán, hogy a műveletnek nem célja a tüntetők kiűzése a parkból. „Célunk a feliratok és képek eltávolítása az Atatürk-szoborról és az Atatürk Kulturális Központról. Más célunk nincs” – írta a kormányzó. Hozzátette, hogy a rendfenntartó erők „nem nyúlnak a Gezi parkhoz és a Taksim térhez”, a tüntetőket pedig arra intette, hogy „tartsák magukat távol a provokátorok lehetséges gaztetteitől”.

Sok fiatal eközben a tér körüli utcákba szóródott szét, és onnan kövekkel, benzinespalackokkal dobálta a rendőröket. A biztonsági erők hozzáfogtak a tér nagy épületére rögzített transzparensek leszereléséhez, s a helyükre egy nagy török zászlót és az államalapító Mustafa Kemal Atatürk képét függesztették.

Recep Tayyip Erdogan kormányfő szerdán találkozik a Gezi parki tüntetők vezetőivel. „Találkozót kértek a miniszterelnökkel, ő pedig beleegyezett a szervezőkkel való tárgyalásba” – mondta Ankarában újságíróknak Bülent Arinc miniszterelnök-helyettes, hozzátéve, hogy a cél a tiltakozó akciók leállítása lesz.

A napok óta tartó törökországi megmozdulásokra egyre agresszívebben reagálnak a hatóságok. Egy felvételen az egyik rendőr vélhetően agyonlő egy tüntetőt, majd elszalad. Vasárnap ismét fosztogatóknak és terroristáknak nevezte a török miniszterelnök a kormánya ellen tüntetőket, és kijelentette, hogy nem hagyja megfélemlíteni magát. A demonstrálók amiatt tiltakoznak, hogy a kormány az egyetlen nagyobb belvárosi zöld területnek számító Gezi parkban plázát akarna építtetni. A tüntetések országos méretűre duzzadtak. Olvassa el a Magyar Nemzet témában írt vezércikkét!

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.