A „kormány betörője” volt Snowden?

A The New York Times szerint korántsem informatikus volt, hanem az Egyesült Államok legképzettebb és legnagyobb hekkercsapatának tagja.

Kovács N. László
2013. 07. 04. 5:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Edward Snowdent általában rendszergazdának, technikusnak nevezik a hivatalos leírásokban. Mielőtt azonban otthagyta volna a titkosszolgálatokat és egykori kenyéradói ellen fordult, új megbízatást kapott: márciusban „infrastruktúra-elemző” lett a Booz Allen Hamilton nevű biztonsági cégnél Hawaiin. Snowden a kevesebb fizetéssel járó állást már a leleplezésre készülve fogadta el, hogy minél több kompromittáló adathoz férjen hozzá – a New York Times szerint ez azért volt lehetséges, mert egy infrastruktúra-elemző sokkal sötétebb dolgokkal foglalkozik, mint amire az ártatlanul hangzó név következtetni enged.

Párizs szerdán sajnálkozását fejezte ki Bolíviának, amiért Evo Morales államfő gépe Bécsben leszállásra kényszerült, miután több európai ország, közöttük Franciaország nem engedélyezte az áthaladását a területe felett. Azt hitték ugyanis, hogy Snowden is a gépen van.

 

Az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség korábbi munkatársa 21 országban kért menedékjogot, a többség azonban visszautasította.

 

Martonyi János szerdán tájékoztatást kért az amerikai nagykövettől arról, hogy magyar kormányzati vagy egyéb intézmények ellen folyt-e titkos adatgyűjtés akár Magyarországon, akár külföldön.

„Snowden infrastruktúra-elemzőként bizonyos értelemben az Egyesült Államok legképzettebb és legnagyobb hekkercsapatának tagja volt” – állapítja meg a lap. A Times szerint a közzétett dokumentumok alapos elolvasásával kiderül, mit is csinált pontosan a kiszivárogtató. „Olyan feladata volt, mint a betörőnek, aki óvatosan, észrevétlenül körülszimatol a ház környékén, ahová be szeretne jutni. Egy „elemző” ugyanezt csinálja a világ országainak internetes és telefonos hálózataival. Megpróbálja megtalálni a gyenge pontokat, ha lehet, információt gyűjt – és ami a legfontosabb, kijelöli a lehetséges célpontokat egy esetleges kiberháború idejére” – szól a leírás. Snowden és társai tehát nemcsak titkok után kutattak a kínai és iráni hálózatokban, hanem listát készítettek a fontos merevlemezekről és telefonhálózatokról – arra az esetre, ha az Egyesült Államok ki akarná őket iktatni.

A Snowden-saga újabb érdekes fordulatot vett egy patrióta érzelmű hekkernek köszönhetően. A hírhedt Jester (internetes nevén th3j35t3r) állítólag egy egykori katona (kilétét egyelőre senki sem ismeri), aki leszerelése óta az interneten őrködik Amerika érdekei felett. Az elmúlt két évben többek között dzsihádra buzdító honlapokat és fórumokat célzott meg, de sikeres támogatást intézett a WikiLeaks, az Anonymus és a 4chan ellen is, ezek a laza online közösségek ugyanis szerinte az Egyesült Államok ellenségeit támogatják.

Jester most a Snowden-ügyben is megszólalt. A kiszivárogtatót egyszerű árulónak tartja, aki nárcizmusból vagy valami más, sötétebb okból megkárosította Amerikát. Aki ilyen embert támogat, az a hekker szerint „ellenség, és ellenségként is kell kezelni” – legalábbis így nyilatkozott a Fox Newsnak. Jester megfogadta, hogy bármilyen kormány nyújtson is segítséget a bujkáló amerikainak, ő támadást fog indítani ellene az interneten. Hadjáratát már meg is kezdte – néhány napja elérhetetlenné tette Ecuador turisztikai oldalát és tőzsdéjének honlapját, és ez még csak az első lépés – ígéri. Célpontjai közt előkelő helyet foglal el Julian Assange is, aki szerinte terrorvezérként szervezi be és használja ki a Snowden- és Bradley Manning-féle balekokat. Legújabb terve, hogy a londoni ecuadori nagykövetség tűzriasztóit beindítva az utcára kényszeríti Assange-t, ahol az amerikaiak elfoghatják.

(The New York Times, Nytimes.com, Fox News, Foxnews.com)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.