A hatóságok 21 francia, olasz, román és spanyol állampolgárságú személyt vettek őrizetbe. A belügyminisztérium hangsúlyozta, hogy az aktivisták nem férhettek hozzá a létesítmény biztonsági szempontból érzékeny területeihez, például a vezérlőtermekhez.
„Az akció célja a média figyelmének felkeltése volt, és nem jelentett veszélyt az atomerőmű biztonságára nézve” – nyomatékosított Pierre-Henry Brandet belügyi szóvivő. Manuel Valls francia belügyminiszter, valamint Philippe Martin energiaügyi tárcavezető jelentést követelt a történtekről.
A Greenpeace aktivistái többször szerveztek hasonló akciókat Franciaországban és külföldön egyaránt.
Yannick Rousselet, a Greenpeace nukleáris kérdésekkel foglalkozó franciaországi vezetője közleményben hangsúlyozta: felszólítják Francois Hollande államfőt, hogy zárassa be a tricastini atomerőművet, amely az öt legveszélyesebb egyike Franciaországban. A szervezet aktivistái vörös ruhába öltözve hatoltak be az erőműbe, ahol fekete-sárga lobogót függesztettek ki egy falra. Ezen a francia elnök fotója volt látható, mellette egy felirattal: „Tricastin, nukleáris baleset – a katasztrófa elnöke?”
Hollande államfő korábban azt ígérte, hogy 2025-re a jelenlegi 75 százalékról 50 százalékra csökkenti a nukleáris erőművek arányát az ország energiaellátásában. Azt is kilátásba helyezte, hogy 2017-re bezárják az ország legrégebbi atomerőművét, Fessenheinben, a német határ mellett.
A Greenpeace közölte: ahhoz, hogy az elnök teljesíteni tudja ígéretét, 2017-re tíz reaktort, 2020-ra pedig további húszat kell leállítani. A környezetvédő szervezet szerint a bezárt erőművek között kell legyen a tricastini is, amelyet 1980-ban helyeztek üzembe. A dél-franciaországi atomerőmű 2012-ben 24 milliárd kilowattórányi energiát termelt, amely 3,5 millió lakos fogyasztását fedezi – mutatott rá a létesítményt működtető Electricité de France (EDF). Tricastinben jelenleg csaknem kétezer alkalmazott dolgozik.
Legutóbb tavaly történt a franciaországihoz hasonló incidens. A nemzetbiztonság veszélyeztetésében bűnösnek találták az Egyesült Államokban azt a három békeaktivistát – köztük egy apácát –, akik behatoltak a nukleáris fegyverek alapanyagául szolgáló dúsított uránt tároló, szigorúan védett Oak Ridge-i létesítménybe.