A fogolytáborban folyamatosak az éhségsztrájkok, elsősorban az ítélet és tárgyalás nélküli fogva tartás és az embertelen körülmények miatt. A sztrájkolókat egy erősen vitatható eljárásnak, kényszertáplálásnak teszik ki. A muszlim közösségek vezetői most azt kérik, hogy legalább a böjti hónap alatt szüneteltessék ezt az eljárást.
Ibrahim Hooper, az amerikai muzulmánokat képviselő legnagyobb civil mozgalom szóvivője elmondta: úgy gondolják, hogy ez a gyakorlat alapjában véve hibás, de különösen nyugtalanító, hogy a ramadán alatt is alkalmazzák. Véleménye szerint ez nemcsak vallási, hanem emberi jogi kérdés is. Hooper kiemelte, ez az eljárás a nemzetközi normákat és az orvosi etikát is sérti.
Azzam Tamimi, a nagy-britanniai iszlám közösség vezetője bizakodó. Mint mondta, a böjti hónap kezdetén ez az eljárás egyre kínosabb az Egyesült Államoknak. Szerinte itt az ideje, hogy Obama bátor döntést hozzon, és véget vessen ennek.
A ramadán kezdetén egy videót is nyilvánosságra hoztak, ahol Yasiin Bey repper (művésznevén Most Def) alávetette magát a kényszertáplálásnak (a videót csak erős idegzetűeknek ajánljuk). A művész azt mondta, hogy mindezt önkéntesen vállalta, hogy megmutathassa, mi történik a táborban a sztrájkolókkal. A négyperces videót Asif Kapadia díjnyertes filmes rendezte.
A folyamat lényege, hogy a fogvatartott orrán levezetnek egy csövet, amely célba juttatja a táplálékot. Ha az eljárást „orvosilag szükségesnek” ítélik, akkor bilincset és egy speciális maszkot is használnak, amely megakadályozza a köpködést és a harapást. A procedúra általában 20-30 percig tart, de az elítéltek akár egy-két órát is eltölthetnek a székben, ennyi idő kell ahhoz, hogy röntgen segítségével ellenőrizhessék azt, hogy a táplálék valóban lejutott-e a gyomorba. Ezt követően még egy órán át megfigyelik az embereket.
Nem nehéz elhinni, hogy az eljárás azon kívül, hogy megalázó, veszélyes is lehet.