Embertelen bánásmód: a kényszertömés ellen tiltakoznak

Legalább az iszlám böjti hónap, a ramadán alatt ne alkalmazzák az embertelen módszert Guantánamón – kéri több iszlám közösség vezetője az amerikai elnöktől.

csitK
2013. 07. 08. 16:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fogolytáborban folyamatosak az éhségsztrájkok, elsősorban az ítélet és tárgyalás nélküli fogva tartás és az embertelen körülmények miatt. A sztrájkolókat egy erősen vitatható eljárásnak, kényszertáplálásnak teszik ki. A muszlim közösségek vezetői most azt kérik, hogy legalább a böjti hónap alatt szüneteltessék ezt az eljárást.

Ibrahim Hooper, az amerikai muzulmánokat képviselő legnagyobb civil mozgalom szóvivője elmondta: úgy gondolják, hogy ez a gyakorlat alapjában véve hibás, de különösen nyugtalanító, hogy a ramadán alatt is alkalmazzák. Véleménye szerint ez nemcsak vallási, hanem emberi jogi kérdés is. Hooper kiemelte, ez az eljárás a nemzetközi normákat és az orvosi etikát is sérti.

Azzam Tamimi, a nagy-britanniai iszlám közösség vezetője bizakodó. Mint mondta, a böjti hónap kezdetén ez az eljárás egyre kínosabb az Egyesült Államoknak. Szerinte itt az ideje, hogy Obama bátor döntést hozzon, és véget vessen ennek.

A ramadán kezdetén egy videót is nyilvánosságra hoztak, ahol Yasiin Bey repper (művésznevén Most Def) alávetette magát a kényszertáplálásnak (a videót csak erős idegzetűeknek ajánljuk). A művész azt mondta, hogy mindezt önkéntesen vállalta, hogy megmutathassa, mi történik a táborban a sztrájkolókkal. A négyperces videót Asif Kapadia díjnyertes filmes rendezte.

A folyamat lényege, hogy a fogvatartott orrán levezetnek egy csövet, amely célba juttatja a táplálékot. Ha az eljárást „orvosilag szükségesnek” ítélik, akkor bilincset és egy speciális maszkot is használnak, amely megakadályozza a köpködést és a harapást. A procedúra általában 20-30 percig tart, de az elítéltek akár egy-két órát is eltölthetnek a székben, ennyi idő kell ahhoz, hogy röntgen segítségével ellenőrizhessék azt, hogy a táplálék valóban lejutott-e a gyomorba. Ezt követően még egy órán át megfigyelik az embereket.

Nem nehéz elhinni, hogy az eljárás azon kívül, hogy megalázó, veszélyes is lehet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.