„Ferenc pápa a katolikus egyház történetében eddig a legnagyobb lépést tette meg a homoszexuálisok felé” – írta a Hospodarské Noviny című cseh lap.Világossá tette azonban a pápa, hogy a homoszexuális aktusokat az egyház változatlanul bűnnek tekinti. A pápa nem írja át a Bibliát – állapította meg a cseh újság.
A francia Le Monde Ferenc pápa újdonságszámba menő „repülős sajtóértekezletével” kapcsolatban azt a pápai kijelentést húzta alá, mely szerint a katolikus katekizmus szerint a homoszexuálisokat hajlamuk miatt nem szabad diszkriminálni, hanem integrálni kell őket a társadalomba. A pápa elítélte viszont a „meleg lobbikat”, amelyek ennek a hajlamnak az alapján nyomást próbálnak gyakorolni. „Különbséget kell tenni a homoszexuális hajlam és a lobbi között (...) a politikai vagy szabadkőműves lobbi, semmilyen lobbi sem jó dolog” – mondta a pápa a lap szerint.
Síkraszállt azért is Ferenc pápa, hogy a nőket fokozottabban vonják be az egyház életébe. Ma lányok is ministrálnak, nők olvassák fel a misén a szentírási részeket – emlékeztetett. „De még többre van szükség, a teológia síkján is” – tette hozzá. A nőknek nagyobb részt kell kapniuk az egyház életében, az egyház igazgatásában és az általános lelkipásztorkodásban is – húzta alá. Egyidejűleg emlékeztetett a néhai II. János Pál pápa rendelkezésére, amellyel kizárta nők pappá szentelésének lehetőségét. „Ez az ajtó bezárult” – emelte ki a Le Monde Ferenc pápa szavaiból.
Ki vagyok én, hogy egy homoszexuális felett ítélkezzem...? – Ferenc pápa szavait így tette címoldalára a Corriere della Sera című olasz napilap hétfői száma. Újnak és forradalminak nevezte Ferenc pápának a Rióból Rómába tartó repülőúton a homoszexuálisokról tett kijelentéseit a legnagyobb olasz napilap. A Corriere Giovanni Reale olasz katolikus filozófus véleményét kérdezte, aki szerint a Ferenc pápa által felmutatott „ítélet nélküli hit fordulatnak számít” az egyház történetében. „A pápa a mindenki iránti szeretetről beszélt” – hangoztatta a Corrierének Ludovine de la Rochere, a homoszexuális-házasságot ellenző francia La Manif pour tous francia egyesület vezetője. A Corriere szó szerinti átírásban közölte Ferenc pápának a nemzetközi sajtó tagjaival tartott kötetlen beszélgetésének szövegét. Az egyházfő úgy fogalmazott, a katekizmus azt tanítja, hogy a homoszexuálisokat „nem szabad diszkriminálni, hanem be kell fogadni”.
A La Repubblica című olasz lap szerint Ferenc pápa az egyház 1992-ben kiadott katekizmusát idézte. A balközép napilap hozzátette, Ferenc pápa szavaival megteremtette az „empátia egyházát”. „Rendkívüli lépésnek” nevezte az egyházfő kijelentéseit Nichi Vendola, a Baloldal Környezet Baloldal (Sel) elnöke, aki sohasem titkolta homoszexualitását. A GayCenter olasz meleg egyesület szerint Ferenc pápa „előrébb jár számos olasz katolikus politikusnál”.
Az olasz sajtó a melegekről elhangzott kijelentés mellett jelentősnek értékelte azt is, hogy Ferenc pápa nyitottnak mutatkozott az elváltaknak az egyházba történő visszafogadására. A pápa úgy fogalmazott, hogy a templomban házasságot kötött, de külön élők és elváltak iránt elérkezett a könyörület ideje. A kérdés aktuális Olaszországban, ahol egyre több katolikus pár bontja fel házasságát és ezt követően nem részesülhet a szentségekben.
A német sajtóban a konzervatív Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) és a liberális Süddeutsche Zeitung is kommentárban foglalkozott kedden Ferenc pápának a homoszexuálisokkal kapcsolatos hétfői kijelentésével, amelyet üdvözöltek politikai és társadalmi szervezetek is.
A FAZ Összefonódások címmel közölte Daniel Deckers kommentárját, amely szerint kevés területen mutatkozik akkora távolság „a nyugati modernség életérzése” és a katolikus egyház tanításai között, mint a homoszexualitás megítélésében, valamint a nőknek az egyházban betöltött szerepével, jogaival kapcsolatban, és semmi sem utal arra, hogy ez a távolság a közeljövőben csökkenne. Ferenc pápa az elődeivel – II. János Pállal és XVI. Benedekkel – összhangban elutasítja, hogy nőket pappá szenteljenek, és nem tér el a katolikus tanításoktól a homoszexuálisokra vonatkozó kijelentése sem, amely „csupán” felhívás a homoszexuálisok diszkriminációja ellen. Új viszont az az összefüggésrendszer, amelybe ágyazva a pápa megtette az első hivatalos nyilatkozatát a homoszexualitásról, hiszen a Vatikánban kialakult hatalmi szerkezetek kontextusában beszélt erről – emelte ki a FAZ szerzője.
A Süddeutsche Zeitung Új hangvétel a régi harcok helyett címmel közölte Matthias Drobinski kommentárját, amelyben a liberális lap szerzője kiemelte: a pápa a diszkrimináció elutasításával és a vatikáni lobbi létének elismerésével magától értetődő, nyilvánvaló dolgokat mondott el. Ugyanakkor „az új hangvétel” figyelemre méltó, azt jelzi, hogy „valaki itt el akar távolodni a régi frontvonalaktól” – írta a liberális lap szerzője.
A Mi vagyunk az egyház (Wir sind Kirche) nevű német katolikus reformmozgalom üdvözölte Ferenc pápa nyilatkozatát. Az egyházfő szavai „felszabadító hatást válthatnak ki, és azt is kell kiváltaniuk valamennyi pap esetében” – nyilatkozott Christian Weisner, a mozgalom szóvivője a Spiegel Online hírportálnak. Volker Beck, a Zöldek parlamenti képviselője – aki nyíltan vállalja homoszexualitását – úgy vélte: Ferenc pápa nyilatkozata reménykeltő.