Ha valóban létrejönne a koppenhágai bizottságnak nevezett ellenőrző csoport, az az euroszkeptikusok malmára hajtaná a vizet a tagállamokban – hangsúlyozta Véronique Mathieu-Houillon, rámutatva, egy ilyen ellenőrző testület működése teljesen idegen volna a lakosság számára. Ismeretes, hogy a Rui Tavares portugál zöldpárti európai parlamenti (EP) képviselő által benyújtott jelentés hazánkkal kapcsolatban vetette fel egy jogállamiságot védő, a koppenhágai kritériumokat ellenőrző állandó testület létrehozását, amely a tagállamokban a jogok helyzetét venné górcső alá. A parlament polgárjogi, igazságügyi és belügyi bizottságának (LIBE) Magyar Nemzetnek nyilatkozó tagja szerint ez egyértelmű gyámság lenne, amely elfogadhatatlan volna bármely tagállam számára. Hozzátette, a szóban forgó csoport soha nem fog létrejönni, hiszen ez nem az EP hatáskörébe tartozik, csak az Európai Bizottságnak volna lehetősége ezzel foglalkozni, mint a szerződés őrének.
A képviselő asszony szerint az Európai Parlament nincs teljesen tisztában saját befolyásával és lehetőségeivel, feladataival. Állítása szerint sok képviselő szeretné, hogy a parlamentnek is legyen határozatot indítványozó joga, amely azonban a bizottság feladata, s nem a parlamenté.
További részletek a Magyar Nemzet pénteki számában
Sitkei Levente (Strasbourg)
Rui Tavares egy olyan testület felállítását javasolta a magyarországi alkotmányosság vizsgálatára, mely orvosolná az úgynevezett koppenhágai dilemmát, és adott esetben szankciókat is életbe léptethetne hazánkkal és más uniós tagállamokkal szemben. A döntés következményeiről egy nemzetközi jogászt faggattunk.
Orbán Viktor szerint az unió a Tavares-jelentéssel átlépett egy határt, ami elfogadhatatlan. Vona Gábor kutyakomédiáról beszélt, és kilépne az unióból, míg Mesterházy Burkina Fasót citálta a parlament elé csütörtökön.