Hazudott a miniszterelnök?

A fukusimai katasztrófa miatt perli elődje a japán miniszterelnököt. Kártérítésként 11 millió jent (24,6 millió forint) követel.

ELA
2013. 07. 17. 16:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Japán kommentárok szerint az ügy a vasárnap esedékes felsőházi parlamenti választást megelőző kampány része. Megfigyelők szerint Kan vélhetően az alapvetően atomellenes közhangulatot akarja felkorbácsolni Abe ellen a választások előtt.

Szerdai japán sajtóhírek szerint Kan Abe egy 2011. májusi írását nehezményezi, amelyben a mostani kormányfő azt állította róla, hogy hazudott szerepéről a fukusimai helyzet kezelését illetően, és a valósnál jobb színben tüntette fel magát.

Kan a fukusimai katasztrófa óta az atomenergia egyik legvehemensebb bírálójának számít Japánban, Abe viszont a leállított nukleáris erőművek mihamarabbi újraindítását szorgalmazza gazdasági okokra hivatkozva.

Abe 2011-es írása konkrétan azt állítja, hogy miközben Kan elmondása szerint maga hozta meg azt a „bátor döntést\", hogy tengervíz befecskendezésével hűtsék a fukusimai reaktorokat a hűtőrendszerek leállása után, addig valójában az akkori kormányfő pont ennek ellenkezőjére adott parancsot, amelyet végül a helyszínen dolgozó szakemberek megszegtek.

Kan 11 millió jenes (24,6 millió forint) kártérítést követel Abétól becsületsértésre hivatkozva.

Felmérések az Abe vezette konzervatív Liberális Demokrata Párt jelentős győzelmét valószínűsítik, Kan pártja, a balközép Japán Demokrata Párt pedig vélhetően ismét súlyos vereséget szenved, miután tavaly decemberben megbukott az alsóházi választásokon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.