Matvijenko szerint az amerikai titkosszolgálatok adatgyűjtési gyakorlatát kiszivárogtató informatikus a nemzetközi jog szabályainak megfelelően, egyszerű utasként tartózkodik a moszkvai Seremetyjevo repülőtér tranzitzónájában. A szövetségi tanács elnöke úgy fogalmazott, hogy Moszkva „semmilyen kiegészítő intézkedést nem tud foganatosítani a helyzet megoldására”.
Edward Snowden június 23-án érkezett Hongkongból Moszkvába, és az orosz hatóságok tájékoztatása szerint azóta nem hagyta el a seremetyjevói tranzitot. Az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) volt alkalmazottjának útlevelét Washington érvénytelenítette, és kémkedés, valamint hazaárulással vádjával eljárást indított ellene.
Valentyina Matvijenko emlékeztetett arra, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök a múlt hétfőn világossá tette: Snowden csak akkor maradhat Oroszországban, ha felhagy az amerikai érdekeket sértő titkos információk kiszivárogtatásával. A felsőházi elnök megerősítette, hogy az amerikai informatikus nem fordult menedékkérelemmel Oroszországhoz.
Időközben az orosz sajtóban elterjedt a hír, hogy Edward Snowden úgynevezett világpolgár-útlevelet kapott egy külföldi civil szervezettől, és annak birtokában Togóba, Mauritániába és Ecuadorba utazhat. Csupán ezen államok ismerik el a Világ Polgárainak Világkormánya (World Government of World Citizens) által kiadott dokumentumot.
A szervezet 91 éves alapítója, Garry Davis a dokumentum kiadásáról a Twitter internetes közösségi oldalon számolt be – közölte a Ria Novosztyi hírügynökség. Davis arra hivatkozott, hogy az ENSZ által 1948-ban elfogadott Emberi jogok egyetemes nyilatkozata alapján Snowden is megkaphatja ezt az útlevelet. Az amerikai informatikus emberi jogait ugyanis Washington megsértette azzal, hogy érvénytelenítette útlevelét, és ezzel megfosztotta a szabad mozgástól – hangzott az érvelés.
Korábban Mihail Fedotov, az orosz államfő mellett működő emberi jogi tanács elnöke kijelentette, hogy Edward Snowden ügyével az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának kellene foglalkoznia, amelynek van irodája Oroszországban. A főbiztosság moszkvai képviseletén ugyanakkor közölték, hogy Snowden nem fordult hozzájuk azzal a kéréssel, hogy menekültstátust biztosítsanak neki.
Az óceánok fenekére lefektetett optikai kábelek adatforgalmát is megfigyeli az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) – írta szerdán internetes kiadásában a The Washington Post. A lap a weboldalán közzétette az NSA egy titkos powerpoint-ábráját, amelyből kiderült, hogy az elektronikus hírszerzésre szakosodott szolgálat az Egyesült Államok területén kívül tartózkodó külföldiek adatforgalmát kétfajta módszerrel figyeli meg. Az NSA egyfelől, a PRISM fedőnevű program keretében, azokra az információkra összpontosít, amelyet az amerikai webszolgáltatók titokban juttatnak el hozzá, másfelől pedig, Upstream kódnév alatt, az üvegszálas kábeleken és infrastruktúrán átáramló adatfolyamot ellenőrzi.
A venezuelai kormány megkapta Edward Snowden menedék iránti kérelmét – jelentette be Nicolás Maduro venezuelai elnök helyi idő szerint hétfőn Caracasban. „Azt mondtuk ennek a fiatalembernek: ha egyszer üldözi a birodalom (az Egyesült Államok), jöjjön hát hozzánk” – mondta Maduro.
Edward Snowden már harmadik hete tartózkodik a moszkvai Seremetyjevo nemzetközi repülőtéren. Ez idő alatt több ország is menedéket ajánlott az NSA egykori munkatársának, valamint Anna Chapman, a hírhedt orosz kémnő is házassági ajánlatot tett az informatikusnak.