Keveseknek kell Edward Snowden

Snowden több mint húsz országhoz fordult menedékkérelemmel, de csak hárman jelezték, hogy befogadnák a menekülő informatikust.

TK
2013. 07. 10. 16:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Matvijenko szerint az amerikai titkosszolgálatok adatgyűjtési gyakorlatát kiszivárogtató informatikus a nemzetközi jog szabályainak megfelelően, egyszerű utasként tartózkodik a moszkvai Seremetyjevo repülőtér tranzitzónájában. A szövetségi tanács elnöke úgy fogalmazott, hogy Moszkva „semmilyen kiegészítő intézkedést nem tud foganatosítani a helyzet megoldására”.

Edward Snowden június 23-án érkezett Hongkongból Moszkvába, és az orosz hatóságok tájékoztatása szerint azóta nem hagyta el a seremetyjevói tranzitot. Az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) volt alkalmazottjának útlevelét Washington érvénytelenítette, és kémkedés, valamint hazaárulással vádjával eljárást indított ellene.

Valentyina Matvijenko emlékeztetett arra, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök a múlt hétfőn világossá tette: Snowden csak akkor maradhat Oroszországban, ha felhagy az amerikai érdekeket sértő titkos információk kiszivárogtatásával. A felsőházi elnök megerősítette, hogy az amerikai informatikus nem fordult menedékkérelemmel Oroszországhoz.

Időközben az orosz sajtóban elterjedt a hír, hogy Edward Snowden úgynevezett világpolgár-útlevelet kapott egy külföldi civil szervezettől, és annak birtokában Togóba, Mauritániába és Ecuadorba utazhat. Csupán ezen államok ismerik el a Világ Polgárainak Világkormánya (World Government of World Citizens) által kiadott dokumentumot.

A szervezet 91 éves alapítója, Garry Davis a dokumentum kiadásáról a Twitter internetes közösségi oldalon számolt be – közölte a Ria Novosztyi hírügynökség. Davis arra hivatkozott, hogy az ENSZ által 1948-ban elfogadott Emberi jogok egyetemes nyilatkozata alapján Snowden is megkaphatja ezt az útlevelet. Az amerikai informatikus emberi jogait ugyanis Washington megsértette azzal, hogy érvénytelenítette útlevelét, és ezzel megfosztotta a szabad mozgástól – hangzott az érvelés.

Korábban Mihail Fedotov, az orosz államfő mellett működő emberi jogi tanács elnöke kijelentette, hogy Edward Snowden ügyével az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának kellene foglalkoznia, amelynek van irodája Oroszországban. A főbiztosság moszkvai képviseletén ugyanakkor közölték, hogy Snowden nem fordult hozzájuk azzal a kéréssel, hogy menekültstátust biztosítsanak neki.

Az óceánok fenekére lefektetett optikai kábelek adatforgalmát is megfigyeli az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) – írta szerdán internetes kiadásában a The Washington Post. A lap a weboldalán közzétette az NSA egy titkos powerpoint-ábráját, amelyből kiderült, hogy az elektronikus hírszerzésre szakosodott szolgálat az Egyesült Államok területén kívül tartózkodó külföldiek adatforgalmát kétfajta módszerrel figyeli meg. Az NSA egyfelől, a PRISM fedőnevű program keretében, azokra az információkra összpontosít, amelyet az amerikai webszolgáltatók titokban juttatnak el hozzá, másfelől pedig, Upstream kódnév alatt, az üvegszálas kábeleken és infrastruktúrán átáramló adatfolyamot ellenőrzi.

A venezuelai kormány megkapta Edward Snowden menedék iránti kérelmét – jelentette be Nicolás Maduro venezuelai elnök helyi idő szerint hétfőn Caracasban. „Azt mondtuk ennek a fiatalembernek: ha egyszer üldözi a birodalom (az Egyesült Államok), jöjjön hát hozzánk” – mondta Maduro.

 

Edward Snowden már harmadik hete tartózkodik a moszkvai Seremetyjevo nemzetközi repülőtéren. Ez idő alatt több ország is menedéket ajánlott az NSA egykori munkatársának, valamint Anna Chapman, a hírhedt orosz kémnő is házassági ajánlatot tett az informatikusnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.