„Megkaptuk a menedékkérő levelet” – mondta Maduro, miután tárgyalt Ricardo Martinelli panamai elnökkel. Maduro hozzátette, hogy Snowdennek kell majd eldöntenie, mikor repül Venezuelába, ha végül úgy dönt, hogy ebben az országban keres menedéket. „Azt mondtuk ennek a fiatalembernek: ha egyszer üldözi a birodalom (az Egyesült Államok), jöjjön hát hozzánk” – mondta Maduro.
Az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) volt alkalmazottja, aki az Egyesült Államok titkosszolgálatainak adatgyűjtési gyakorlatáról szivárogtatott ki információkat, harmadik hete a moszkvai Seremetyevo nemzetközi repülőtéren tartózkodik. Hongkongból érkezett június 23-án az orosz fővárosba, de útlevelét az Egyesült Államok időközben érvénytelenítette. Ismert, Anna Chapman, a hírhedt orosz kémnő házassági ajánlatot tett az informatikusnak, hogy menedékjogot kaphasson Oroszországban. Magyarország adjon politikai menedékjogot Edward Snowdennek, és vonja be a férfit a megfigyelési ügy részleteinek tisztázásába – ezt pedig a Jobbik javasolta.
Eddig húsznál több ország kapott Snowdentől menedékkérelmet, de többségük elutasította vagy nem reagált rá hivatalosan. Venezuela már korábban kifejezte készségét, hogy befogadja Snowdent, de Nicaragua és Bolívia is hajlandóságot mutatott rá.
Daniel Ortega nicaraguai elnök a hét végén közölte, hogy „ha a körülmények engedik”, országa kész a kérés teljesítésére. Ortegával ellentétben azonban Maduro nem szabott feltételeket. „Úgy döntöttem, hogy humanitárius menedéket ajánlok a fiatal amerikai Edward Snowdennek. Úgyhogy jöhet Simón Bolívar és Hugo Chávez hazájába, és élhet itt, távol észak-amerikai üldözőitől” – jelentette ki a televízióban sugárzott nyilatkozatban a hétvégén Maduro.
Brazília az ENSZ Emberi Jogi Tanácsához fordul az amerikai titkos adatgyűjtés miatt – jelentette be a brazil államfő. Dilma Rousseff helyi idő szerint hétfőn újságírók előtt kijelentette: ha Brazíliában más országok, nem brazil cégek is részt vettek a titkos adatgyűjtésben, „az kétségkívül az ország szuverenitásának és az emberi jogoknak a megsértését jelentené”. Az O Globo brazil napilap vasárnapi és hétfői írásai szerint Brazíliavárosban legalább 2002-ig működött egy, az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség által a Központi Hírszerző Ügynökséggel (CIA) közösen üzemeltetett műholdas hírszerző bázis, amely révén több millió magáncélú és vállalati elektronikus levélről és telefonbeszélgetésről gyűjtöttek adatokat.