Közép-Ázsiához hasonlította hazánkat a HRW-s

Közép-ázsiai diktatúrákhoz hasonlította hazánkat a Human Rights Watch munkatársa. Az emberi jogi szervezet a 2006. őszi, Gyurcsány-kormány idején elkövetett rendőri brutalitások kapcsán nem fogalmazott meg kritikát.

Magyar Nemzet
2013. 07. 17. 2:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A New York-i emberi jogi szervezet, a Human Rights Watch (Emberjogi Figyelő) július 4-én terjedelmesebb sajtóanyagában helyezte ismét kilátásba, hogy Magyarországgal szemben az Európai Unió „nukleáris opciójának” nevezett 7-es cikkelyt, azaz a szavazatmegvonást alkalmazhatják. Daniel Cohn-Bendit zöldpárti társelnök európai parlamenti (EP) frakciójának tagja, Rui Tavares portugál jelentéstevő is többször hivatkozott a HRW Magyarországot elítélő szövegeire.

A sajtószöveg kapcsolattartóként nevezte meg a szervezet New York-i központjában dolgozó Veronika Szente Goldstont is. Szente Goldston, a szervezet Európa- és Közép-Ázsia-felelőse június 28-án az uniós Euobserver.com hírportálon Magyarország: Európának a jogok iránti elkötelezettségének tesztje főcímmel, s Magyarország zavaró teljesítménye a jogok terén Európát próbára teszi alcímmel megjelent cikkében – az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) volt sajtófelelőséhez, a korábbi szabad demokrata politikushoz, Haraszti Miklóshoz hasonlóan – hazánkat a közép-ázsiai diktatúrákhoz hasonlította.

A Magyar Nemzet azt kérte Szente Goldstontól, hogy archívumukból küldje át azokat a jelentéseket vagy jelentést, amelyeket vagy amelyet szervezete 2006 őszén adott ki a Gyurcsány-kormány idején elkövetett rendőri brutalitásokról.

Az amerikai központú szervezet május 16-án a Magyarország „helytelen útjáról” kiadott jelentésében egyébként hosszabban elidőzik a Klubrádiót és a Népszavát ért sérelmek miatt, mint például azért, mert nem kapnak elég hirdetést. Az Európa–Közép-Ázsia-felelőstől azt is megkérdezte a lap, mit gondol arról, hogy egy közvélemény-kutatásban a megkérdezettek többsége a Tavares-jelentésben felsorolt kifogásokat, vagy azt tartaná jogai súlyosabb megsértésének, ha kilövik a szemét. Azt is megkérdezte a Magyar Nemzet, nem túlzás-e Magyarországot olyan térség országaival összehasonlítani, ahol az olyan bírálókat, mint Szente Goldston, akár forró vízzel teli üstbe dobva főzhetik meg.

Veronika Szente Goldston válaszában kifejtette, 2006-ban még nem volt olyan kutatócsoportjuk, amely Magyarországgal foglalkozott volna, és ezért nem adtak ki anyagot az akkori eseményekről. Arra a viszonkérdésre, hogy akkoriban kapcsolatban álltak-e a – szintén jogvédőkként ismert – Magyar Helsinki Bizottsággal, a válasz igen volt.

(Lovas István)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.