Rui Tavares nem mond igazat

Ha az unió fölállítja a szankciós joggal felruházott koppenhágai bizottságot, akkor a Civil Összefogás Fórum az Európai Bírósághoz fordul – írja a Magyar Nemzet.

Magyar Nemzet
2013. 07. 13. 0:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szükség esetén az Európai Bírósághoz fordul a Civil Összefogás Fórum (CÖF) a Tavares-jelentés kapcsán, amennyiben „realizálódnak” a koppenhágai bizottsággal kapcsolatos aggodalmaik és az Európai Parlament (EP) nem tesz kísérletet „az objektivitás helyreállítására”. A civilek pénteken nyílt levélben fordultak Martin Schulzhoz, az EP elnökéhez, amelyben kiemelik: a strasbourgi törvényhozás a Tavares-jelentés elfogadásával „nagyon veszélyes útra tévedt”, és olyan alapvető elveket sértett meg, mint a nemzeti szuverenitás és önrendelkezés, ráadásul megkérdőjelezte a magyar Országgyűlés döntési kompeten-ciáját és legitimitását.

A CÖF szerint „még súlyosabb jövőképet vetít előre” a koppenhágai bizottság létrehozásának támogatása, amely lehetővé teheti a – számukra elfogadhatatlan – visszamenőleges szankcionálást. Ezért a civilek arra kérik Schulzot, „állítsa helyre az EP tekintélyét a magyar emberek előtt, és szüntesse meg azt a kettős mércét, amely kézzelfogható módon jelen van az EP Tavares-jelentéssel kapcsolatos döntésében”. Továbbá arra is felszólítják, ne támogassa a koppenhágai bizottság felállítását, „amely elsősorban egy kontroll és gátlás nélküli zöldpárti képviselő személyes ambícióinak tárgya és célja”.

A nyílt levél egyúttal arra hívja föl az EP állampolgári jogokkal, illetőleg bel- és igazságügyi kérdésekkel foglalkozó szakbizottságát, indítsanak vizsgálatot valamennyi uniós tagállam alaptörvényének és közjogi struktúrájának az átvilágítására, amelyből kiderülhet, menynyire visszásak és egyoldalúak a Tavares-jelentés megállapításai. Végül a CÖF levele rámutat, minden rendelkezésre álló eszközzel fel fognak lépni a jogsértő helyzet felszámolásáért, beleértve azt a lehetőséget is, hogy az Európai Bírósághoz fordulnak az EP „ámokfutásának” megállítására.

Csizmadia László, a CÖF alapítója a Magyar Nemzet megkeresésére elmondta: amennyiben felállítják a koppenhágai bizottságot, és folytatódnak a hazánk elleni támadások, elképzelhető, hogy ősszel újabb békemenetet szerveznek.

Eközben nyilatkozott a Népszavának Rui Tavares portugál zöldpárti politikus, aki próbálta tagadni a jelentésével kapcsolatos kifogásokat. Többek között azt állította: „Egyetlenegy ténybeli kifogás nem érkezett, pedig kértem, hogy mutassanak rá a konkrét hibákra. Ahol azt kérték, hogy pontosítsunk, megtettük.” Ezzel szemben Gál Kinga fideszes EP-képviselő a lapnak rámutatott: még a végleges jelentés elkészülte előtt mintegy kétszáz módosító javaslatot nyújtottak be néppárti politikusok – ebből személy szerint ő 170-et –, amelyből mindössze kettőt vettek figyelembe. Pedig a javaslatok többsége ténybeli tévedésre hívta fel a figyelmet – tette hozzá Gál, aki szerint ebből is jól látható, hogy Tavares nem mond igazat.

A Fidesz szerint a Bajnai Gordon vezette Együtt–PM szövetség és a Magyarországot elítélő jelentést készítő portugál Rui Tavares a jelentést ünneplő fesztivált szerveznek azzal, hogy mindketten támogatják az európai liberálisok Magyarországra tervezett jövő heti fesztiválját.

 

A Magyar Nemzet csütörtökön írt arról, hogy a jövő héten a Velencei-tó partján rendezik meg a Zöld Nyári Egyetemet. A négynapos fesztivál „Európa liberális politikai erőinek egyik legnagyobb találkozója” – írta a lap.

 

Az Európai Parlament (EP) a múlt szerdán fogadta el az alapvető jogok magyarországi helyzetéről szóló Tavares-jelentést. Az EP-döntésre válaszul az Országgyűlés a múlt pénteken határozatot fogadott el, amelyben kimondta: az EP szembemegy az európai értékekkel, és veszélyes útra vezeti az Európai Uniót.

 

Kritikával illette a Tavares-jelentés jóváhagyóit – köztük szlovák képviselőtársát – egy szlovák európai parlamenti képviselő, aki szerint az Európai Parlament szocialista frakciójának képviselői az ügy kapcsán nem értették meg az EP szerepét – közölte a TASR szlovák közszolgálati hírügynökség csütörtökön.

(Pilhál Tamás)

A teljes cikket a Magyar Nemzet szombati számában olvashatják.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.