Anna Záborská, a szlovák jobboldali konzervatív Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) képviselőnője a témáról nyilatkozva hangoztatta: a Robert Fico vezette Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) színeiben Szlovákiát Brüsszelben képviselő Monika Flasíková-Benová és szocialista frakciótársai „nem helyesen fogták fel” az EP szerepét.
„Értem, hogy a szocialistáknak nem tetszik, hogy a család támogatását rögzítették az új magyar alkotmányban, de az alkotmány módosítására Orbán Viktor kormánya szabad és demokratikus választásokon kapott mandátumot a magyar polgároktól” – hangsúlyozta Anna Záborská. Hozzátette: sem szlovák képviselőtársa (Flasíková-Benová), sem annak (szocialista) kollégái nem rendelkeznek ilyen felhatalmazással.
A szlovák kereszténydemokrata képviselő leszögezte: a szocialista frakció képviselőinek tudatosítaniuk kellene magukban, hogy az Európai Parlament szerepe nem az, hogy ajánlatokat tegyen arra, milyen legyen az egyes tagországok alkotmánya. Megjegyezte: annak eldöntése, hogy valamelyik tagállam alkotmánya összeegyeztethető-e a tagország által az unióval szemben vállalt kötelezettségekkel, az európai bíróság feladata, nem pedig a képviselőké.
A Heti Válasz csütörtöki száma számolt be róla, hogy Christopher H. Smith amerikai kongresszusi képviselő szerint nincs jelentősége az Európai Parlamentben elfogadott Tavares-jelentésnek, és úgy gondolja, hogy a magyar alkotmány „kifejezetten előmozdítja az emberi jogok ügyét”.