Nekiestek a kémelhárítóknak a Snowden-ügyben

James Cole, az igazságügyi miniszter helyettese úgy véli, hogy a programok végrehajtása a kongresszusban megszavazott törvények alapján folyik.

TK
2013. 07. 18. 7:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A képviselők most először foglalkoztak érdemben azokkal az információkkal, amelyeket a súlyos törvénysértéssel és kémkedéssel vádolt – külföldön menedéket kereső – Edward Snowden szivárogtatott ki elsősorban az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) adatgyűjtési tevékenységéről. A képviselőház igazságügyi bizottságában felszólalók többsége elítélte a programok szerintük túlzott használatát, egyesek – például a demokrata Zoe Lofgren – egyértelműen úgy ítélték meg, hogy túlment azon a határon, amely az alkotmány alapján még elfogadható. A republikánus James Sensenbrenner arra is figyelmeztetett, hogy a program egy részének megújításáról 2015-ben szavaz a kongresszus, és nem fogja jóváhagyni, ha a kormányzat „nem vesz tudomást arról, hogy az adatgyűjtés problémát jelent”.

Az adatgyűjtési programok még a politikai kémkedési Watergate-ügy után, 1978-ban hozott jogszabályon alapulnak. Ez csak abban az esetben teszi lehetővé az adatok rögzítését, ha terrortevékenységgel gyanúsított személyhez köthető.

Felszólalt James Cole, az igazságügyi miniszter helyettese is, aki viszont úgy véli, hogy a programok végrehajtása a kongresszusban megszavazott törvények alapján folyik. Mint mondta, meg kell találni az egyensúlyt a nemzetbiztonság garantálása és az egyéni szabadságjogok védelme között. Szerinte az adatgyűjtési programok jelenleg „tiszteletben tartják ezt az egyensúlyt”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.