Az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség volt munkatársa mindezt még kedden mondta Glenn Greenwaldnak, annak a brit újságírónak, aki a The Guardian hasábjain hetekkel ezelőtt elsőként közölte a nemzetközi botrányt kiváltó kiszivárogtatásokat. Az évek óta Rio de Janeiróban élő Greenwald a beszélgetésről szerdán számolt be az AFP francia hírügynökségnek.
A brit újságíró az amerikai informatikust idézve elmondta: Snowden nem bánt meg semmit, nagyon nyugodt, nem fél, örül a leleplezései által a hírszerzési tevékenységről nemzetközi méretekben kibontakozott vitának, és teljes mértékben elégedett azzal, hogy így cselekedett.
Glenn Greenwald kijelentette, hogy a politikai menedékkérelem kérdéséről nem beszélt Snowdennel. Nem tudja, hogy a 30 éves informatikus ezzel kapcsolatban mit forgat a fejében – tette hozzá.
A beszélgetésről Greenwald részleteket ismertetett a The Guardian szerdai internetes kiadásában is. Beszámolója szerint Snowden cáfolta, hogy az amerikai titkos adatgyűjtésről információkat szivárogtatott volna ki Kínának és Oroszországnak.
„Az én laptopomról Kína és Oroszország soha semmit nem kapott” – idézte a brit újságíró az amerikai informatikust, aki értesülések szerint még mindig Moszkva Seremetyevo repülőterének tranzitvárójában tartózkodik.
Nem hatnak ki Brazília és az Egyesült Államok kapcsolatára azok az állítások, miszerint az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség brazil állampolgárok több millió telefonbeszélgetéséről és elektronikus levelezéséről gyűjtött adatokat – jelentette ki a brazil kongresszus hírszerzési bizottságának elnöke szerdán. Nelson Pellegrino külföldi újságíróknak elmondta: noha Brazília határozottan elutasítja az amerikai adatgyűjtési gyakorlatot, az Egyesült Államokkal fenntartott jó kapcsolatok nem szakadnak meg.
Az O Globo című brazil napilap múlt vasárnapi számában az amerikai titkos adatgyűjtést felfedő Edward Snowdenre, az NSA volt szerződéses alkalmazottjára hivatkozva azt írta, hogy az amerikai földrészen az Egyesült Államok után Brazíliában a legkiterjedtebb a megfigyelés.