Serpák és palack nélkül – Törökék hatalmas bravúrja a Nanga Parbaton

A Török Zsolt vezette Nanga Parbat-expedíció serpák és oxigénpalack nélkül, azon oldaláról hódította meg a 8125 méter magas hegyet, melyen magyarok még soha nem másztak.

Gabay Balázs
2013. 07. 23. 17:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az aradi hegymászó vezette expedíció óriási tettet hajtott végre. A csoport ugyanis a Rupal-oldal felől közelített, ez pedig a 8125 méter magas hegy legnehezebb oldala. Megmászása nemzetközi viszonylatban is jelentős teljesítmény. Ebből az irányból eddig csupán két román expedíció próbálkozott – sikertelenül –, magyarok pedig még soha nem kísérleteztek ezen a szakaszon. A csúcsra feljutnia a magyarok közül is eddig csak Erőss Zsoltnak sikerült 1999-ben, aki a hegy másik felén, a Diamir-oldalon új útvonalat mászott.

Török Zsolt nem is gondolta volna, hogy Magyarországon ennyien követik expedíciójukat. Elmondta, nagyon megviselte őket Erőss Zsolt halálának a híre, melyet igen rossz ómennek tekintettek a Nanga Parbat meghódítása előtt nem sokkal. Az expedícióvezető személyesen is ismerte a magyar hegymászót.

„Óriási belső békére találtam” – fogalmazta meg érzéseit az aradi sportoló a 4bakancs portálnak a Nanga Parbat-expedíció alaptáborában. Elmondása szerint nem azért volt különlegesen fárasztó a mászás, mert 8125 méter magas csúcsról van szó, hanem azért, mert a nyolcezresek közül itt van a legnagyobb szintkülönbség, amit meg kell tennie a csapatnak. Az ilyen kategóriájú hegyek zömén 2500-3000 métert kell mászni, a Nanga Parbat esetében viszont ez 4500 méter volt. Az öttagú román–magyar expedíció ezt a távot hat-hét tábor közbeiktatásával tette meg, miközben a nyolcezresek többségét 3-4 táborból szokták mászni. A tragédiával végződött utolsó expedíción Erőss Zsolték például négy tábort alakítottak ki a 8600 méter feletti Kancsendzöngán.

További nehézséget jelentett, hogy Törökék – Erőssékhez hasonlóan – serpák és oxigénpalack nélkül másztak, és ezúttal rajtuk kívül senki nem volt a hegyen. A Nanga Parbat másik oldalán ugyan próbálkozott egy kelet-európaiakból álló csapat, de pakisztáni hegyi vezetőjükkel együtt agyonlőtték őket az alaptábornál található hoteljük előtt, június 23-án. Emiatt a rendőrség le is zárta a hegy azon részét, senki sem mehetett fel. Török a serpákkal kapcsolatban megjegyezte: ha valaki igénybe veszi a segítségüket, azzal semmi gond, ugyanakkora dicsőség így megmászni egy hegyet, de más kategóriába esik. Ők eddig is a „klasszikus mászást” választották, maguk cipekedtek és fixköteleztek, és a jövőben is így tesznek.

Az expedíciónak Török Zsolt, Adamcsek Brúnó, Teo Vlad, Aurel Salasan és Marius Gane voltak a tagjai. Június elején keltek útra Bukarestből, és június 15-én állították fel 5100 méter magasan az alaptábort. Július 19-én, pénteken értek fel a Nanga Parbat csúcsára, ahol mintegy fél órát tartózkodtak, majd megkezdték az ereszkedést. Három nap alatt, kisebb pihenőket tartva épségben értek le az alaptáborba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.