Snowden miatt kényszerült szállodába Morales

Bécsben kényszerült leszállásra szerda hajnalban a bolíviai elnök Moszkvából hazafelé tartó repülőgépe, miután Franciaország és Portugália megtagadta az átrepülési engedélyt.

TK
2013. 07. 03. 6:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A La Pazban nyilatkozó külügyminiszter cáfolta ezt, hazugságnak nevezve a szóban forgó értesüléseket. Hasonlóan nyilatkozott a bolíviai rádiónak az osztrák fővárosból az elnököt kísérő védelmi miniszter is. A francia és a portugál hatóságok állítólag „technikai okokra” hivatkoztak az átrepülési engedély megtagadásakor.

Kora reggeli információk szerint Franciaország megadta az átrepülési engedélyt az elnöki gépnek, hasonló portugál lépésről egyelőre nem érkezett hír.

Evo Morales bolíviai elnök nem sokkal korábban Moszkvában kijelentette: Bolívia megfontolná Snowden esetleges menedékkérelmét. Az államfő a földgázexportőr országok találkozóján vett részt az orosz fővárosban.

A ZIB 24 osztrák televízió éjjel azt jelentette, hogy Snowden a gépen tartózkodik. Az osztrák külügyminiszter szóvivője ugyanakkor hajnalban azt nyilatkozta, hogy Snowden nem volt a gépen. Michael Spindelegger szóvivője elmondta, hogy Evo Morales elnök és hat munkatársa elhagyta a gépet, és egy bécsi szállodában töltik az éjszakát.

Az eset kapcsán élesen bírálta Franciaországot és Portugáliát a venezuelai kormány. Elias Jaua külügyminiszter nyilatkozatában annak a nézetének adott hangot, hogy Párizs és Lisszabon az átrepülési engedély megtagadásával megsértette azt az immunitást, amely minden államfőt megillet.

Nicolas Maduro venezuelai elnök – aki Evo Morales bolíviai államfővel együtt Moszkvában tartózkodott – korábban védelmébe vette Snowdent, azt hangoztatva, hogy valami nagyon fontosat tett az emberiség megvédése érdekében, ezért megérdemli, hogy megvédje a világ.

Martonyi János külügyminiszter szerdán tájékoztatást kért Eleni Tsakopoulos Kounalakis amerikai nagykövettől arról, hogy magyar kormányzati vagy egyéb intézmények ellen folyt-e titkos adatgyűjtés akár Magyarországon, akár külföldön – közölte a Külügyminisztérium.

 

A közlemény szerint a Külügyminisztérium kezdeményezte a megbeszélést az elmúlt napokban nyilvánosságra került amerikai lehallgatási ügy kapcsán. A találkozó során Martonyi János azt mondta: azt várják, hogy „a magyar információs igényt az amerikai fél a szövetségesi kapcsolatunk szellemében fogja megválaszolni”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.