Az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) egykori alkalmazottja az utóbbi hetekben részleteket hozott nyilvánosságra az Egyesült Államok globális megfigyelési eljárásairól, mozgósítva ezzel a kínai és az orosz közvéleményt. Azóta Európában is sikerült komoly felhördülést keltenie az uniós hivatalokban zajló lehallgatásokról szóló információkkal, legutóbb pedig Latin-Amerikában keltett nemzetközi botrányt kiszivárogtatott dokumentumaival.
Az informatikus által nyilvánosságra hozott iratok szerint az Egyesült Államok a brazíliai telekommunikációs eszközök használatával hatalmas mennyiségű adathoz jutott hozzá, és kémkedést folytatott a térségbeli kormányok háza táján. A pénzügyi válság óta most először tűnik úgy, hogy az amerikai gazdaság erőre kapott, viszont a Snowden-ügy miatt az Egyesült Államokra ismét kezdenek úgy tekinteni a világban, mint egy pökhendi szuperhatalomra, amely egyszerűen félresöpri a kisebb országokat. „A hideg futott végig a hátamon, amikor megtudtuk, hogy mindannyiunk után kémkednek” – mondta Cristina Fernández argentin elnök.
Snowden kedden ideiglenes menedéket kért Oroszországban azzal a céllal, hogy később Dél-Amerikába tudjon utazni. „Hontalanná és üldözötté váltam amiatt, hogy nyilvánosságra hoztam a politikai nézeteimet” – írta Snowden egy közleményben, amelyet később a WikiLeaks adott közre. A kiszivárogtató portál szerint az amerikai informatikus úgy tervezi, végső úti célja Venezuela lesz.
Vlagyimir Putyin megszólalt Snowden-ügyben azután, hogy az informatikus kedden benyújtotta ideiglenes menedékre vonatkozó kérelmét az orosz Szövetségi Migrációs Szolgálatnak. „Az orosz–amerikai államközi kapcsolatok sokkal fontosabbak, mint a titkosszolgálatok civakodása – jelentette ki szerdán az orosz államfő az NSA volt alkalmazottjának ügyében folyó vitára utalva. – Független állam vagyunk, független a külpolitikánk is.”
A Snowden-ügyre egészen eltérő módon reagáltak az Egyesült Államokban, illetve a világ más részein. A kiszivárogtatások nyomán az amerikai médiában ugyan megindult a vita a hírszerzés titkos adatgyűjtési gyakorlatáról, ám az egyértelmű politikai következményeket megakasztotta, hogy Snowden „kokettálni” kezdett több olyan ország kormányával, amely köztudottan ellenséges viszonyban van Washingtonnal. Ez a fejlemény arra késztette a kongresszus több, eredetileg Snowdennel szimpatizáló tagját, hogy elítélje a volt NSA-alkalmazott cselekedetét.