Azt közölte, Konrád egyike annak a 250 európai értelmiséginek, akit felkértek hozzájárulásra e narratíva kidolgozásához. Barroso nem volt hajlandó megnevezni, hogy ki ajánlotta neki az egykori SZDSZ volt vezetőségi tagját a részvételre, és tagadta, hogy Konrád György kiszemelésével provokálni akarta volna a magyar kormányt.
A Heti Válasz július 17-én adta hírül, hogy „Varsóban konferenciázott az internacionalista értelmiség”, és Barroso elnök bejelentése szerint „Konrád György is tagja annak a mindössze háromtagú csapatnak, amely az Európai Bizottság elnökének felkérésére megírja »Európa új narratíváját«”.
A liberális-konzervatív Donald Tusk lengyel miniszterelnök védnöksége mellett július 11-én Varsóban Európa kulturális, értelmiségi és tudományos életének mintegy kétszázötven képviselője indította útjára az „új európai narratívát”, amelynek célja, hogy megvitassák, milyen próbatételekkel kell szembenéznie Európának.
Három témát vitattak meg. Azt, hogy milyen kulturális értékeket kell egy „közös történetbe” szőni; Európa „szelíd erejét”, vagyis a művészeteket, az örökséget és a tudományokat, valamint Európa imázsát és szerepét „egy globális és egy kölcsönösen egymástól függő világban”. Barroso elnök azt kívánja, hogy az új „narratívát” még a jövő kora nyáron esedékes európai parlamenti választások előtt megjelentessék, ezzel is nagyobb részvételre sarkalva a választókat.
A Magyar Nemzet számozottan kilenc kérdést tett fel az Európai Bizottság elnöki szóvivői hivatalnak, amely válaszait nem a pontokba szedett kérdésekre felelve küldte el, hanem egyetlen esszében válaszolt.
(Lovas István (Brüsszel))
A teljes cikket a Magyar Nemzet hétfői számában olvashatja.