Titkos adatgyűjtés: az USA-ban minden levelet regisztrálnak

Az amerikai hatóságok a teljes belföldi levélforgalmat regisztrálják, minden egyes, az Egyesült Államok postaszolgálata által kézbesített levélről számítógépes felvétel készül.

WA
2013. 07. 04. 10:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az amerikai hatóságok a teljes belföldi levélforgalmat regisztrálják, minden egyes, az Egyesült Államok postaszolgálata (USPS) által kézbesített levélről számítógépes felvétel készül – jelentette a The New York Times szerdai számában. Az amerikai lap forrásként mások között az amerikai igazságügyi minisztérium egy munkatársára és az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) egy volt ügynökére hivatkozik.

Az írás szerint a Mail Isolation Control and Tracking (MICT) elnevezésű megfigyelőprogramban tavaly mintegy 160 milliárd postai küldeményt fényképeztek le. Ennek köszönhetően a kormány amerikaiak millióinak levelezését tudja nyomon követni. Nem derül ki, hogy a hatóságok az adatokat meddig tárolják.

A lap szerint a MICT-programot 2001-ben indították el, miután több amerikai politikusnak halált okozó anthraxot (lépfene-baktériumot) tartalmazó levelet küldtek. A méreg az Egyesült Államokban öt ember életébe került.

Akárcsak a Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) lehallgatásai, az MICT-program is elsősorban a nyomozó hatóságok munkáját segíti – írta a lap. Az összegyűjtött adatoknak köszönhetően sikerült az FBI-nak felderítenie, hogy a Barack Obama amerikai elnöknek és Michael Bloomberg New York-i polgármesternek küldött, ricint tartalmazó levelek feladója Shannon Guess Richardson amerikai színésznő volt.

„Ez egy hírszerzési aranybánya” – idézte a The New York Times az FBI egy volt ügynökét. Már a boríték regisztrálása elegendő ahhoz, hogy a nyomozók értékes információkhoz jussanak. Egy levél felbontásához viszont bírói engedély szükséges.

Eközben Barack Obama tájékoztatást ígért az amerikai hírszerző szervek adatgyűjtési gyakorlatáról Angela Merkelnek. Washingtoni és berlini közlés szerint az amerikai elnök és a német kancellár szerda késő este folytatott telefonbeszélgetést.

A két vezető eszmecseréjére annak nyomán került sor, hogy a Der Spiegel című német hetilap legfrissebb számában azt állította: az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) célirányosan lehallgatja az Európai Unió tisztségviselőit is. Az információ szerint az NSA „poloskákat” telepített az EU washingtoni, illetve New York-i ENSZ-képviseletének irodáiba. A hírmagazin szerint az NSA mintegy öt évvel ezelőtt az EU brüsszeli központjában is lehallgatást kezdeményezett.

Steffen Seibert, a német kancellár szóvivője elmondta, hogy a Merkellel folytatott telefonbeszélgetés során Obama teljes tájékoztatást ígért az ügyben. Erre már a közeli napokban mód nyílik, amikor Washingtonba látogat a német belügyminisztérium, valamint a németországi hírszerző szervek képviselőinek küldöttsége. Seibert szerint a kancellár üdvözölte, hogy Washington valamennyi szövetségesének tájékoztatást ígért az amerikai adatgyűjtési tevékenységről, és ígéretet tett a Der Spiegel állításainak kivizsgálására.

Az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség korábbi munkatársa 21 országban kért menedékjogot, a többség azonban visszautasította.

 

Martonyi János szerdán tájékoztatást kért az amerikai nagykövettől arról, hogy magyar kormányzati vagy egyéb intézmények ellen folyt-e titkos adatgyűjtés akár Magyarországon, akár külföldön.

Ezalatt Bolíviában hősnek kijáró ünnepléssel fogadták a hazatérő Evo Morales államfőt, aki szerint az, hogy egyes európai országok megtagadták a belépési engedélyt légterükbe, egész Dél-Amerika ellen irányuló provokáció. Franciaország, Portugália és Spanyolország azért tagadta meg az átrepülési engedélyt, mert azt gyanította, hogy az elnöki különgépen rejtőzködik Edward Snowden, az adatgyűjtési botrány főszereplője, volt amerikai titkosszolgálati alkalmazott.

Az Egyesült Államok kérte Bolíviától Edward Snowden kémkedéssel vádolt amerikai informatikus kiadatását abban az esetben, ha az az ország területére lépne – közölte szerdán David Choquehuanca bolíviai külügyminiszter. Tárcája ezzel egy időben arról számolt be, hogy a kérést elutasította. A dokumentumban kiemelték, hogy a kiadatási kérelem meglepő, egyben törvénytelen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.