A New York-i székhelyű szervezet június 28-a, vagyis a Mohamed Murszi elnök lemondását követelő tömegtüntetések kezdete óta legalább 91 támadásról értesült a szexuális bűncselekmények ellen küzdő helyi szervezetektől. Az áldozatok által leírt leggyakrabban előforduló forgatókönyv szerint fiatal férfiak egy csoportja kiválaszt egy nőt, bekeríti, majd megtámadja: letépi a ruháit vagy megerőszakolja. Néhány esetben a földön vonszolják végig az áldozatot, hogy egy „közönségtől” távol eső helyen erőszakoskodjanak vele.
A HRW jelentése szerint fémlánccal, bottal vagy bútordarabokkal verték meg az áldozatokat, de késeléses esetekről is beszámoltak. Több szerencsétlenül járt nőt is kórházba kellett szállítani. A közlemény sajnálattal veszi tudomásul, hogy a kormányzat nem törődik az egyáltalán nem új keletű problémával, így a felelősök büntetlenül maradnak. A rendőrség nincs jelen a Tahrír téren, és ez szintén kapóra jön az elkövetők számára. Néhány csoport egyébként hónapok óta próbálja megvédeni a nőket a tüntetések során, és feljegyzik az agresszív támadásokat.
Az egyiptomi forradalom 2011-es kitörése óta több külföldi újságíróval szemben is követtek el hasonló bűncselekményeket. 2011 novemberében a Riporterek Határok Nélkül (RSF) nevű szervezet nem javasolta női újságírók Egyiptomba küldését.
Rendkívül feszült helyzet alakult ki szerda reggelre Egyiptomban. Az államfő és az ellenzék, valamint a hadsereg között nem közeledtek az álláspontok. Megfigyelők szerint egyre nagyobb a katonai beavatkozás valószínűsége. Kairóban egész éjszaka folytatódtak a fegyveres összecsapások, amelyek legalább 22 halálos áldozatot követeltek.
Az elmúlt napok heves tüntetései nyomán a hadsereg hétfőn 48 órás ultimátumot intézett az ország politikai vezetőihez, és a belpolitikai válság konszenzusos rendezésére szólította fel őket. Ellenkező esetre a fegyveres erők saját „menetrendjük” megvalósítását helyezték kilátásba. Murszi elnök elutasította a hadsereg ultimátumát.