„Késő, de sosem túl késő”, „az utolsó esély felelősségre vonni a náci bűnösöket”, „25 ezer eurós jutalom”. Ezekkel a hívószavakkal és az auschwitzi haláltábor kapujának fotójával plakátolta ki Berlin, Hamburg és Köln utcáit az egykori nácivadászról, Simon Wiesenthalról elnevezett szervezet. A Wiesenthal Központ vérdíjat tűzött ki a még élő háborús bűnösökre.
„Valójában a lakossághoz fordulunk Németországban, és azt mondjuk: kérem, segítsenek, segítsenek ezeket az embereket elítélni, nem érdemlik meg, hogy békében és nyugalomban éljenek. Készek vagyunk 25 ezer euróig jutalmat is felajánlani azokért az információkért, amelyek sikeres jogi eljáráshoz vezetnek” – mondta el Efraim Zuroff, a központ jeruzsálemi irodavezetője.
A Németországban élő náci háborús bűnösök számát 60 és 120 közé teszi a Wiesenthal Központ. A kampányt a Stern magazin és a Bosch cégcsoport támogatja, a plakátfelületeket pedig a Wall AG adta. Efraim Zuroff szerint John Demjanjuk büntetőügye fordulatot hozott a háborús bűnök megítélésében.
A tavaly márciusban meghalt ukrán férfi a sobibori koncentrációs táborban volt őr. Az ügyészségnek nem volt bizonyítéka arra, hogy foglyot gyilkolt, mégis vádat emelt ellene. A müncheni tartományi bíróság pedig úgy döntött, hogy bizonyításra nincs is szükség, mert a tábor őreként Demjanjuk lehetővé tette a gyilkosságokat.
„Ez nagyon fontos, mert azt jelenti, hogy bárki, aki a haláltáborokban szolgált, bárki, aki az Einsatzkommandókban, a mozgó gyilkoló egységekben szolgált, bíróság elé citálható Németországban, és csak azt kell bizonyítani, hogy szolgálatot teljesített, azonnal legalább gyilkosságban való bűnrészességgel vádolhatók” – fogalmazott Efraim Zuroff.
Az Utolsó esély nevű kampányt a 2000-es évek elején hirdette meg először a Simon Wiesenthal Központ.