A marylandi Fort Meade-ben kihirdetett elsőfokú ítélet szerint Manninget, aki akár 90 évet is kaphatott volna, emellett őrvezetőből közlegénnyé fokozzák le és leszerelik. Denise Lind ezredes, katonai bíró a 25 éves katonát még júliusban 20 vádpontban – köztük a kémkedés elleni törvény hat rendbeli megsértésében – találta bűnösnek, de felmentette a legsúlyosabb vád, az ellenséggel való összejátszás alól.
A katonai ügyészség 60 évi, védője pedig legfeljebb 25 évi szabadságvesztés kiszabását kérte a vádlottra az Egyesült Államok eddigi legnagyobb iratállományt érintő titokkiszivárogtatási ügyében.
Korábban a Maryland állambeli Fort Meade laktanyában folyó bírósági tárgyalás zárószakaszában egyébként a 25 éves Manning sajnálkozását fejezte ki amiatt, hogy cselekedeteivel – mint fogalmazott – károkat okozott az embereknek és az Egyesült Államoknak. Elismerte, hogy „ezért most fizetnie kell”.
A WikiLeaks „stratégiai győzelemnek” minősítette a verdiktet, mert Manning büntetése egyharmadának, azaz de facto kevesebb mint kilenc évnek a letöltése után feltételesen szabadlábra helyezhető lesz. A katona büntetésébe beleszámítják az általa eddig fogságban már eltöltött több mint három évet is. Az ítélet automatikusan a katonai büntetőjogi fellebbviteli bíróság elé kerül majd.
Manning 2009–2010-ben adott át információkat a WikiLeaksnek, amely 2010 áprilisában kezdte el a kiszivárogtatást. A hírszerzési elemzéssel foglalkozó katonát 2010 májusában tartóztatták le Irakban.