A gáztámadás kivizsgálását sürgetik

Ban Ki Mun, az ENSZ főtitkára csütörtökön arra kérte a szíriai kormányt, hogy haladéktalanul engedélyezze a gáztámadás kivizsgálását.

TAN
2013. 08. 22. 19:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ENSZ-főtitkár sajtóirodájának közleménye szerint az erre vonatkozó hivatalos kérdést elküldték a szíriai kormánynak és Ban „késlekedés nélküli pozitív választ" vár. Navi Pillay, az ENSZ emberi jogi főbiztosa csütörtökön Genfben kommünikét adott ki, amelyben rámutatott, hogy a szíriai vegyifegyver-támadással kapcsolatos állítások „rendkívül súlyosak", és hogy azokat ki kell vizsgálni, amint az emberileg lehetséges.

„Az általános nemzetközi jog tiltja a vegyi fegyverek bevetését. Ez a tilalom minden körülményre vonatkozik, és annak ellenére is kötelező a (szíriai) kormány számára, ha az nem részese az 1993-as vegyifegyver-tilalmi egyezménynek. Ez ugyancsak kötelező érvényű a kormányellenes fegyveres csoportokra is" – olvasható Pillay közleményében.

1300 halálos áldozata volt az állítólagos mérgesgáz-támadásnak Damaszkusz keleti külvárosaiban. A halottak többsége kisgyermek. A kormány tagadja a gáztámadást, az ellenzék a nyugati országok válaszlépését követeli. A két éve tartó polgárháborúban ez volt eddig a legsúlyosabb gáztámadás. A helyszínen dolgozó orvosok a tünetek alapján arra gyanakodnak, hogy szaringáz lehetett a damaszkuszi külvárosokra kilőtt rakétákban. Ez az egyik legerősebb idegméreg.

Az Egyesült Államok nem tudja egyértelműen állítani, hogy vegyi fegyvereket vetettek be Damaszkusz közelében - jelentette ki csütörtökön Jen Psaki amerikai külügyi szóvivő. „Mindent megteszünk, ami tőlünk telik, hogy megállapítsuk a tényeket” – hangoztatta a szóvivő.

Psaki közölte, Barack Obama elnök utasította a hírszerzést az állítólagos gáztámadással kapcsolatos értesülések ellenőrzésére. Elismerte, hogy az információgyűjtés nem lesz egyszerű, mert az Egyesült Államok és Szíria között nem állnak fenn diplomáciai kapcsolatok.

A damaszkuszi amerikai nagykövetség 2012 februárjában függesztette fel tevékenységét, az amerikai érdekeket Csehország képviseli Szíriában. A szíriai ügyvivőt 2012 augusztusában kiutasították Washingtonból.
A szóvivő szavai szerint az Egyesült Államok mindenesetre úgy hiszi, hogy a felkelőknek nincsenek eszközeik vegyi fegyver alkalmazására.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.