Csicsmann László, a Corvinus egyetem docense elmondta: azok a csoportok, amelyek végrehajtották ezt a szóban forgó támadást, pontosan tudták, hogy ezzel a „rezsim átlép egy olyan határt”, amely elvileg külső beavatkozást is generálhat. Ezért a szakértő szerint a vegyi fegyveres támadás kizárólag bizonyos ellenzéki csoportoknak állhat érdekében. Csicsmann úgy látja, hogy Amerikának az egyre valószínűbbnek látszó intervencióval nem célja az Aszad-rezsim megdöntése, mert azzal csak nagyobb káoszt idézne elő a térségben. A docens szerint az Egyesült Államokban is tudják a líbiai és az egyiptomi helyzet után, hogy nem képesek Aszad elmozdításával megoldani a térség problémáit.
Csicsmann azt valószínűsíti inkább, hogy az USA-nak az a szándéka, hogy egy gyors katonai csapással tárgyalóasztalhoz kényszerítse a szíriai feleket és Oroszországot, hogy előkészítsék a politikai átmenetet. Utóbbi nagyhatalom szerepéről Csicsmann elmondta: ők a legfőbb fegyverszállítói Szíriának, tanácsadóik is vannak a térségben, ezért csak tovább rontaná Moszkva és Washington viszonyát, ha egy szakemberük áldozatul esne a térségben. Ismert, Edward Snowden befogadása miatt lemondta Vlagyimir Putyin orosz államfővel tervezett csúcstalálkozóját Barack Obama – nézze meg a Hír TV Hírvilág című műsorát.
A szíriai béke megteremtése érdekében egységre szólította fel a Biztonsági Tanács tagjait az ENSZ-főtitkár szerdán, és azt kérte a nemzetközi közösségtől, hogy adjon időt az állítólagos ideggáztámadás helyszínén tevékenykedő ENSZ-ellenőröknek a történtek kivizsgálására. „Alapvető fontosságú, hogy megállapítsuk a tényeket. Az ENSZ tényfeltáró csoportja a helyszínen tartózkodik, hogy ezt megtegye. Alig néhány nappal a támadás után értékes mintákat gyűjtöttek, beszéltek áldozatokkal és szemtanúkkal. A csoportnak több időre van szüksége ahhoz, hogy elvégezze munkáját” – mondta a Hágában tartózkodó Ban Ki Mun.
Moszkva szerint Szíria megtámadása azért, hogy megbüntessék a damaszkuszi kormányt az állítólagos vegyifegyver-támadásért, destabilizálná az országot és a régiót – közölte szerdán az orosz külügyminisztérium. A tájékoztatás szerint Szergej Lavrov külügyminiszter ezt Lahdar Brahiminek, az ENSZ és az Arab Liga szíriai különmegbízottjának fejtette ki, amikor előző nap telefonon beszélt vele. Lavrov hangoztatta, hogy a katonai megoldás csak tovább rontja a helyzetet. Lavrov az amerikai külügyminiszterrel, John Kerryvel folytatott telefonbeszélgetésében elutasította kollégája vélekedését, hogy a történtekkel a damaszkuszi kormány vádolható. Az orosz külügyek irányítója egyúttal alapos és részletes információcserére szólított fel az állítólagos vegyifegyver-támadásokkal kapcsolatban.