Csicsmann László, a Corvinus egyetem docense elmondta: azok a csoportok, amelyek végrehajtották ezt a szóban forgó támadást, pontosan tudták, hogy ezzel a „rezsim átlép egy olyan határt”, amely elvileg külső beavatkozást is generálhat. Ezért a szakértő szerint a vegyi fegyveres támadás kizárólag bizonyos ellenzéki csoportoknak állhat érdekében. Csicsmann úgy látja, hogy Amerikának az egyre valószínűbbnek látszó intervencióval nem célja az Aszad-rezsim megdöntése, mert azzal csak nagyobb káoszt idézne elő a térségben. A docens szerint az Egyesült Államokban is tudják a líbiai és az egyiptomi helyzet után, hogy nem képesek Aszad elmozdításával megoldani a térség problémáit.
Csicsmann azt valószínűsíti inkább, hogy az USA-nak az a szándéka, hogy egy gyors katonai csapással tárgyalóasztalhoz kényszerítse a szíriai feleket és Oroszországot, hogy előkészítsék a politikai átmenetet. Utóbbi nagyhatalom szerepéről Csicsmann elmondta: ők a legfőbb fegyverszállítói Szíriának, tanácsadóik is vannak a térségben, ezért csak tovább rontaná Moszkva és Washington viszonyát, ha egy szakemberük áldozatul esne a térségben. Ismert, Edward Snowden befogadása miatt lemondta Vlagyimir Putyin orosz államfővel tervezett csúcstalálkozóját Barack Obama – nézze meg a Hír TV Hírvilág című műsorát.
A szíriai béke megteremtése érdekében egységre szólította fel a Biztonsági Tanács tagjait az ENSZ-főtitkár szerdán, és azt kérte a nemzetközi közösségtől, hogy adjon időt az állítólagos ideggáztámadás helyszínén tevékenykedő ENSZ-ellenőröknek a történtek kivizsgálására. „Alapvető fontosságú, hogy megállapítsuk a tényeket. Az ENSZ tényfeltáró csoportja a helyszínen tartózkodik, hogy ezt megtegye. Alig néhány nappal a támadás után értékes mintákat gyűjtöttek, beszéltek áldozatokkal és szemtanúkkal. A csoportnak több időre van szüksége ahhoz, hogy elvégezze munkáját” – mondta a Hágában tartózkodó Ban Ki Mun.
Moszkva szerint Szíria megtámadása azért, hogy megbüntessék a damaszkuszi kormányt az állítólagos vegyifegyver-támadásért, destabilizálná az országot és a régiót – közölte szerdán az orosz külügyminisztérium. A tájékoztatás szerint Szergej Lavrov külügyminiszter ezt Lahdar Brahiminek, az ENSZ és az Arab Liga szíriai különmegbízottjának fejtette ki, amikor előző nap telefonon beszélt vele. Lavrov hangoztatta, hogy a katonai megoldás csak tovább rontja a helyzetet. Lavrov az amerikai külügyminiszterrel, John Kerryvel folytatott telefonbeszélgetésében elutasította kollégája vélekedését, hogy a történtekkel a damaszkuszi kormány vádolható. Az orosz külügyek irányítója egyúttal alapos és részletes információcserére szólított fel az állítólagos vegyifegyver-támadásokkal kapcsolatban.
A kínai központi pártlap, a Zsenmin Zsipao szerdai kommentárjában azt írja a szíriai vegyifegyver-használat kapcsán, hogy azt az Egyesült Államok és szövetségesei a rezsimváltás törvénytelen elősegítésére kívánják felhasználni, amivel csak olajat öntenének a tűzre az amúgy is „durva és összetett” konfliktusban. A lap emlékeztetett arra, hogy Szaddám Huszein iraki elnök tíz évvel ezelőtti megbuktatását azzal az ürüggyel kezdeményezték, hogy az iraki rezsim tömegpusztító fegyverekkel rendelkezik. Félő, hogy a példa megismétlődik – utalt a szerző azokra a fenyegetésekre, amelyek szerint a nyugati hatalmak napokon belül lecsaphatnak a damaszkuszi kormányerőkre. „Az iraki háború lényege az volt, hogy az ENSZ kizárásával, katonai támogatással megdöntsék egy szuverén állam kormányát” – fogalmazott a lap, hozzátéve, hogy mindez ellentétes az „erkölcs és az igazságosság” alapvető elveivel is.
A nemzetközi közösségnek ébernek kell lennie, mert egyes nyugati erők ugyanezt a módszert kívánják alkalmazni Szíriában – vélte a Zsenmin Zsipao cikkírója, aki szerint az Aszad-kormány megdöntése a szíriai polgárháború kezdete óta cél. A világnak türelemmel meg kellene várnia az ENSZ vegyifegyver-ellenőrei által végzett vizsgálat végeredményét, javasolta még a szerző. Azokról a törekvésekről pedig, amelyek az ellenzéki erők védelmét szolgálnák, mint például a repüléstilalmi övezet bevezetése, úgy gondolta, hogy megosztanák az ENSZ Biztonsági Tanácsát és tovább nehezítenék a megoldás keresését.
Ismert: több mint két évtizeddel ezelőtt az iraki–iráni háborúban annak ellenére látták el Szaddám Huszeint információkkal, hogy teljes bizonyossággal tudták, az iraki diktátor azok alapján ideggáztámadást fog végrehajtani – írta a Foreign Policy magazin a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) dokumentumaira és szemtanúk beszámolóira hivatkozva. A titkosság alól nemrégen feloldott CIA-iratok szerint Washingtonnak 1983 óta tudomása volt arról, hogy az 1980–1988 között dúló véres konfliktusban Szaddám Huszein néhai iraki vezető szarint és más ideggázt is kész bevetni iráni katonák ellen, sőt, ebben maga az amerikai kormány is segítségére volt.