Berlusconit elítélték, Olaszország megmozdult

A harmadfokú bíróság megerősítette a Silvio Berlusconi volt kormányfőre másodfokon kiszabott 4 év börtönt.

WL
2013. 08. 01. 18:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A semmítőszék a milánói másodfokú bíróságra utalta vissza a kiegészítő büntetés újratárgyalását. A négy év börtönből hármat automatikusan elengednek egy korábbi amnesztiatörvény értelmében. Mindez azt jelenti, hogy Berlusconit nem fosztják meg szenátusi mandátumától, amíg a másodfokú bíróság nem dönt ismét a közhivataltól való eltiltás időtartamáról. Az sem kizárt, hogy Berlusconi önként lemond mandátumáról.

Az egy év börtönbüntetés hatályba lépése is hónapokba telhet. A szenátus mentelmi jogi bizottsága elé harminc nap múlva kerülhet Berlusconi mandátuma megszüntetésének kérdése. Erről a felsőháznak is szavaznia kell. Ezt követően Silvio Berlusconi – mivel 70 évesnél idősebb és még nem volt büntetve – dönthet arról, hogy egy év házi őrizetet vagy közhasznú munkavégzést választ.

A semmítőszék ítéletének felolvasását az olasz televíziók egyenesben közvetítették. Ez az első alkalom Silvio Berlusconi bírósági ügyeinek húszéves történetében, hogy a Szabadság Népe (PdL) elnökét harmadfokon is elítélik.  Az első kommentárok szerint Berlusconi számára a lehető legrosszabb ítélet született.

Ártatlanságát és politikai elkötelezettségét hangsúlyozta Silvio Berlusconi, a jobbközép Szabadság Népe (PdL) elnöke a saját televíziócsatornáin sugárzott videóüzenetében, miután az olasz semmítőszék csütörtökön megerősítette a volt kormányfőre másodfokon kiszabott 4 év börtönt. „Megfosztottak személyes szabadságomtól és jogaimtól, de a politika színterén maradok” – hangoztatta Berlusconi a római rezidenciáján rögzített videón. Üzenetében a PdL elnöke hangsúlyozta, hogy 1992 óta a „kommunista” ügyészség precedens nélküli üldözésének áldozata. Saját vállalkozói és politikai érdemeit felsorolva kijelentette, nem ezt érdemelte Itáliától. Végezetül bejelentette, hogy a szabadságért folytatott küzdelme a Forza Italia (Hajrá Olaszország) párt újraindításával folytatódik.

„Berlusconi meghalt. Olyasmi történt Itáliában, mint amikor a berlini fal leomlott” – kommentálta elsőként blogján az eseményt Beppe Grillo, az 5 Csillag Mozgalom (M5S) vezére. „Az adócsalásért elítélt Berlusconinak azonnal távoznia kell a parlamentből. A Demokrata Párt (PD) nem kormányozhat tovább vele” – hangoztatta Nichi Vendola, a Baloldal Környezet Szabadság (Sel) elnöke. „Szégyen, ha Berlusconi a parlamentben marad” – nyilatkozta Antonio Di Pietro volt ügyész. „Jelentős bírósági ítélet született. A PdL-nek felelősségteljes magatartást kell tanúsítania” – hangoztatta Guglielmo Epifani, a PD-főtitkára. „A bíróság ítéletét tiszteletben kell tartani. Az ország csak egységben tud kilábalni a válságból” – adott ki közleményt Giorgio Napolitano államfő is.

Berlusconi a római rezidenciájának számító Grazioli-palotában a tévén keresztül követte az ítélet bejelentését ügyvédjeivel és idősebb lányával, Marinával. Az ítélet óta a PdL politikusai folyamatosan érkeznek Berlusconi római rezidenciájára. Berlusconi az utóbbi napokban azt hangoztatta, hogy az ítélet nem befolyásolja majd a nagykoalíciós kormány sorsát.

A Grazioli-palota környékét lezárták, és Róma központjában kiemelt biztonsági készültséget vezettek be. Az utcákon a PdL hívei Berlusconit éltetik, hangoztatva, hogy mindvégig kitartanak mellette. Silvio Berlusconi ellenzői pezsgőt bontottak a semmítőszék épülete előtt.

Berlusconit az úgynevezett Mediaset-ügyben adócsalás miatt ítélték még májusban 4 év börtönre és a közhivataltól való eltiltásra. A vád szerint az egykor Berlusconi, most gyerekei által irányított Mediaset televíziós csoport 2001 és 2003 között adócsalást követett el be nem fizetett közvetítési jogdíjakkal. A vád szerint Berlusconi vállalata összesen 280 millió eurót keresett feketén. A volt kormányfő azzal védekezett, hogy ő erről nem tudott, hiszen már a kérdéses időpontban, 2002-2003-ban is miniszterelnök volt, s nem foglalkozott filmes jogdíjakkal. Az ügyész viszont idén márciusi vádbeszédében rámutatott, hogy Berlusconi mindig is cégcsoportjának legfőbb irányítója maradt, még akkor is, amikor leereszkedett a politikai arénába.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.