„Az ANC elnökeként felelősséget vállalva, Tunézia érdekében felfüggesztem a nemzetgyűlés munkáját, amíg meg nem kezdődik (a hatalom és az ellenzék között) a párbeszéd” – mondta az állami televízióban a politikus.
Ben Dzsaafar, akinek pártja, a szociáldemokrata et-Takattol szövetségese a kormányzó iszlamista en-Nahda (Újjászületés) pártjának, felszólított mindenkit, hogy vegyen részt a párbeszédben. A megosztott ellenzék elutasít minden tárgyalást, amíg nem mond le a kormány, az en-Nahda pedig nem hajlandó semmilyen tárgyalásra, amelynek előfeltétele a jelenlegi kabinet távozása.
Kedd estére a kormányzó iszlamisták ellenzéke nagyszabású tüntetést hívott össze Tunisz központjába, hogy a kormány lemondását, illetve az ANC feloszlatását követelje.
Ben Dzsaafar bírálta a politikai vezetőket, amiért nem képesek összefogni az országra leselkedő veszélyekkel szemben. A politikus utalt a terrorveszélyre, Mohamed Brahmi parlamenti képviselő meggyilkolására, illetve a Sokri Belaid másik ellenzéki vezető elleni februári merényletre. „A helyzet súlyossága ellenére a politikai pártok vezetői – ahelyett, hogy összefognának – sajnálatos módon az ellenkező irányba, az utca mozgósításával a megosztás irányába haladnak” – mondta a politikus.
Tunéziában a 2011. januári forradalom óta bizonytalanság uralkodik, egymást követik a politikai válságok, amelyek közül többet a két év óta előretörő dzsihádista mozgalom által szervezett erőszakos cselekmények váltottak ki. A mélységesen megosztott politikai osztály pedig az ANC 2011. októberi megválasztása óta képtelen megállapodni az ország új alkotmányában.
Az ANC munkájának felfüggesztése kérdésessé teszi Ali Larajed kormányfő rendezési tervének végrehajtását. A miniszterelnök az alkotmányozó nemzetgyűlés munkájának befejezését – az alkotmány és a választási törvény október 23-áig történő elfogadását –, valamint a választások december 17-ei megtartását javasolta.
Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!