Gibraltár: aggódik a brit miniszterelnök

David Cameron aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a spanyol kormány díjfizetésre kötelezné a gibraltári határon áthaladókat.

WL
2013. 08. 05. 21:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Továbbra is komolyan aggódunk a gibraltári–spanyol határon zajló események miatt, és arra kérjük a spanyol kormányt, hogy adjon magyarázatot a fontolóra vett intézkedésekre” – fogalmazott a szóvivő. José Manuel García Margallo spanyol külügyminiszter ugyanis előző nap egy interjúban megtorló intézkedéseket helyezett kilátásba, válaszul egy halászati vitára Gibraltár és Madrid között. A külügyminiszter 50 euró (mintegy 15 ezer forint) fizetésére kötelezné a határon átkelő személyeket, ami mindenekelőtt a turistákat és a Spanyolországban dolgozó helyieket érintené. Emellett elmondta, hogy a gibraltári lakosokat szigorú adóellenőrzéseknek vethetik alá, amennyiben rendelkeznek Spanyolországban ingatlannal. A spanyol légtér lezárását is kilátásba helyezte az olyan repülőgépek előtt, amelyek a gibraltári repülőtérre tartanak.

A Madrid és Gibraltár közötti feszültségek tíz napja kezdődtek, amikor Gibraltár közelében betonelemeket helyezett a vízre néhány munkagép, hogy megkezdjék egy mesterséges sziget építését.

Spanyolország nehezményezte az építkezést, mivel az szerinte korlátozza a halászatot. A spanyol kormány válaszul szigorította az ellenőrzést a gibraltári határátkelőn, ami azt eredményezte, hogy az utazóknak hosszú órákat kellett várakozniuk a hőségben. Nagy-Britannia kijelentette, hogy Madridnak nincs joga ehhez, majd a külügyi tárca berendelte a spanyol nagykövetet.

Fabian Picardo, Gibraltár főminisztere hétfőn azzal vádolta Spanyolországot, hogy úgymond Észak-Koreához hasonlóan viselkedik, és ereje fitogtatásával fenyegeti a 300 éve brit fennhatóság alatt álló területet. A főminiszter a brit BBC egyik rádióműsorában elmondta, hogy a határátkeléskor fizetendő díj sértené a szabad mozgáshoz való uniós jogot. Mariano Rajoy konzervatív spanyol miniszterelnök Gibraltárral kapcsolatban keményvonalasabb politikát folytat, mint az előző, szocialista kormányzat. „Vége a bulinak!” – jelentett ki García Margallo külügyminiszter.

A nem egészen 30 ezer lakosú, néhány négyzetkilométeres Gibraltár sorsa régóta viszály forrása a két EU-tagállam között. London rendszeresen és erőteljesen kifogásolja, hogy a spanyol fél változatos korlátozó intézkedésekkel nehezíti a terület közúti, vízi és légi megközelítését, így próbálva kicsikarni brit engedményeket a Gibraltár feletti szuverenitás kérdésében. Az adóparadicsomnak számító Gibraltárra különösen bankok és internetes szerencsejátékokkal foglalkozó cégek települnek.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.