A volt miniszterelnök nagy fölénnyel nyerte meg az elnökválasztás hétvégi második fordulóját, amelyben már csak a korábbi pénzügyminiszterrel, Soumalia Cissével kellett összemérnie erejét. Bár a hivatalos végeredményt még nem tették közzé, a rivális Cissé helyi idő szerint hétfő este már beismerte vereségét. Hírügynökségi jelentések szerint felkereste a győztest, gratulált neki a sikerhez, és együttműködését ajánlotta fel.
Az elnökválasztás első fordulóját – több jelölt részvételével – július 28-án rendezték. Akkor is Ibrahim Boubacar Keita egykori kormányfő győzött, de nem jutott abszolút többséghez: a szavazatok 39,2 százalékát szerezte meg. Soumalia Cissé a szavazatok 19,4 százalékával lett második.
Az egybehangzó értékelések szerint a békésen lezajlott elnökválasztás tétje, hogy a 2012. márciusi puccs után helyreállítsák a törvényes rendet a nyugat-afrikai országban, amely korábban francia gyarmat volt.
Mali északi része különböző, az al-Kaida nemzetközi terrorszervezettel szövetséges iszlamista csoportosulások uralma alá került. Az iszlamista csoportok később megindultak dél felé, az egész ország elfoglalására. Ennek veszélyét hárította el Franciaország idén januárban végrehajtott katonai beavatkozása. A franciáknak – és néhány más afrikai állam később csatlakozó csapatainak – sikerült visszafoglalniuk Mali északi körzeteit. A nemzetközi közösség nem tiltakozott a beavatkozás ellen, mert attól tartott, hogy az iszlamisták Malit az al-Kaida hátországává változtatják Afrika közepén.
A választás hivatalos végeredményének közzététele kedd délutánra várható. Megfigyelők szerint az elnökválasztás bátorító lépést jelenthet az alkotmányos rend helyreállításának útján.