Az izraeli kormány első ütemben 26 palesztin fogoly szabadon engedését jelentette be, köztük olyanokét is, akik különböző terrorcselekmények miatt már akár 20 évet is börtönben töltöttek. Néhányan közülük a radikális Hamász szervezet korábbi aktivistái. Tizenegy fogoly Ciszjordániában, 15 pedig a Gázai övezetben, a hozzátartozók és a helyi lakosság örömünnepe közepette nyerte vissza véglegesen a szabadságát. A zsidó állam négy ütemben 104 fogoly elengedésére készül. Az első csoport tagjait kedd este buszokkal szállították el az egyik közép-izraeli börtönből.
A palesztin foglyok elengedéséről a három évi szünet után a közelmúltban felújított izraeli-palesztin béketárgyalások keretében jött létre megállapodás. A szabadon bocsátás megfigyelők szerint egyfajta ellentételezés is amiatt, hogy Izrael nem állította le a megszállt területeken létesített telepek bővítését, amelyet pedig Mahmúd Abbász palesztin elnök a két fél között újrakezdett béketárgyalások előfeltételeként szabott meg. Izrael a hét elején több ezer új lakás építését jelentette be.
A felújított béketárgyalások második fordulóját szerdán Jeruzsálemben tartják. Az érdemi tárgyalások azonban ténylegesen csak most kezdődnek, két héttel ezelőtt ugyanis Washingtonban a felek csupán előkészítő konzultációkat folytattak és egy menetrendben állapodtak meg.
A foglyok elengedésének bejelentése a palesztin támadások izraeli áldozatainak körében éles tiltakozást és nyugtalanságot váltott ki. Néhány tiltakozó megpróbálta megakadályozni, hogy a busz elhagyja az ajjalóni börtönt, de akciójuk nem járt sikerrel.
Az izraeli legfelsőbb bíróság elutasította a foglyok szabadon bocsátása miatti tiltakozásokat és támogatásáról biztosította a kormány döntését.
A Közel-Keletre utazik az ENSZ főtitkára, hogy jelenlétével is demonstrálja az izraeli-palesztin béketárgyalások fontosságát. A világszervezet szóvivőjének helyi idő szerint kedd esti bejelentése szerint Ban Ki Mun a hét második felében előbb a palesztin területek fővárosának számító Rámalláhot keresi fel, majd Jeruzsálembe utazik.
A főtitkár Rámalláhban Mahmúd Abbász palesztin elnökkel és más palesztin vezetőkkel tárgyal, Izraelben pedig Simon Peresz államfővel, valamint Benjámin Netanjahu miniszterelnökkel találkozik. Ban Ki Mun konzultációkat folytat az izraeli, valamint a palesztin főtárgyalókkal is.
A szóvivő szerint a vizit fő üzenete a béketárgyalások támogatása. A világszervezet képviselője emlékeztetett: Ban Ki Mun az elmúlt időszakban részt vett a közel-keleti békefolyamatban, mint az Egyesült Államokból, Oroszországból, továbbá az Európai Unióból és az ENSZ-ből álló, úgynevezett kvartett tagja. Utalt arra, hogy a kvartett elkötelezett a közel-keleti béke előmozdítására, mégpedig a kétállami megoldás, azaz Izrael és egy független palesztin állam békés egymás mellett létezése alapján.
Légicsapást mért Gázai övezeti célpontokra szerda hajnalban az izraeli hadsereg azután, hogy a palesztin területről rakétatámadás érte a dél-izraeli Szderót városát. Két rakétaindító állásra mért csapást a légierő a Gázai övezet északi részén – közölte az izraeli hadsereg szóvivője. Esetleges áldozatokról nem érkezett jelentés. A Gázai övezetet ellenőrző Hamász a felelős a területről kiinduló minden terrorcselekményért – szögezte le az izraeli szóvivő. A palesztin iszlamista mozgalom ellenzi az izraeli–palesztin béketárgyalások újraindulását. A Hamász szerint Mahmúd Abbász palesztin elnök – a Ciszjordániát irányító világi Fatah mozgalom vezetője – nem foglalhat állást minden palesztin nevében.