Bertrand Bisimwa elmondta, hogy csapatai megkezdték a kivonulást a Gomától északra fekvő Kanyaruchinya nevű településről, hogy „esélyt adjanak a békének” és lehetővé tegyék a civilek lakta környéken robbanólövedékekkel elkövetett merényletek kivizsgálását. A Kongói Demokratikus Köztársaság északkeleti részén fekvő Goma tartományi főváros környékén az utóbbi egy év leghevesebb összecsapásai folytak az elmúlt napokban az M23 nevű csoport felkelői és a kongói hadsereg között, amelyet az országban állomásozó ENSZ-erők „intervenciós” alakulata támogatott.
Csütörtökön a ruandai külügyminiszter Twitter-üzenetben közölte, hogy a hadsereg is beavatkozhat a konfliktusba, miután az összecsapások átterjedtek a szomszédos Ruanda területére is. Louise Mushikiwabo elmondta, hogy a valószínűleg kongói területről származó lőszertől vesztette életét egy nő és sebesült meg két hónapos kisfia Rubavu városában, amely 3 kilométerre fekszik a kongói határtól. Az ENSZ megerősítette, hogy az M23 fegyveresei által ellenőrzött kongói területekről származtak a Ruandában földet ért robbanólövedékek.
Az M23 mozgalom 18 hónapja tartó felkelése során a fegyvereseknek tavaly rövid időre sikerült elfoglalniuk az egymillió lakosú Goma városát. Erre válaszul az ENSZ kelet-kongói békefenntartó missziója (Monusco) részeként idén márciusban létrehozta mintegy 3000 fős „intervenciós\" alakulatát. A dél-afrikai, tanzániai és malawi katonákból álló dandár célja a Kongó keleti részén aktív fegyveres csoportok semlegesítése. Az ENSZ-alakulat a múlt héten nyitott először tüzet az M23 fegyvereseire, majd azóta folyamatosan lőtte a felkelők állásait. Bisimwa bejelentése azt jelzi, hogy a kongói hadseregnek és az ENSZ katonáinak sikerülhetett áttörést elérni a területen.