„Lelepleződött a nyugati demokráciák álszentsége”

David Miranda reptéri kalandja egyértelművé tette, hogy Nagy-Britanniában beköszöntött az orwelli világ? Vagy a hatóságok egyszerűen csak a munkájukat végezték, amikor megállították az „érzékeny iratokkal” utazó férfit? És mit tudott az egészről a Fehér Ház?

Kovács N. László
2013. 08. 20. 20:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tények ismertek: a brit hatóságok a hétvégén kilenc órán át fogva tartották és kikérdezték David Mirandát, Glenn Greenwaldnak, a The Guardian Snowden-ügyben központi szerepet játszó újságírójának brazil partnerét. A határőrök egy főleg terroristák kiszűrésére létrehozott rendelkezést alkalmaztak, mely lehetővé teszi, hogy bárkit órákon át, felsőbb engedély nélkül kikérdezzenek terrorista kapcsolatairól. Miranda felettébb gyanús lehetett, hiszen a törvényben meghatározott vallatási idő utolsó percét is kitöltették vele, ami csak az esetek kevesebb mint egy százalékában fordul elő.

Közben kiderült, a férfi a The Guardian megbízásából utazott, Greenwaldnak vitt bizonyos adatokat Berlinből Rio de Janeiróba. „Mr. Miranda nem újságíró, de gyakran segíti partnere munkáját, ezért a repülőjegyét is mi fizettük” – fogalmazott a lap. Ez alapján már sejthető volt, hogy a férfi megállításának köze van a Snowden-ügyhöz – ezt erősítette az is, hogy kedd délelőtt kiderült, a brit hatóságok előre értesítették az amerikaiakat az akcióról. „Igen, tudtunk a dologról, de semmiképp sem kértük, ez teljességgel a brit kormány döntése volt” – közölte Josh Earnest, a Fehér Ház helyettes sajtófőnöke. A végső bizonyítékot a belügyminisztérium szolgáltatta, mely közölte, Mirandánál „szigorúan titkos információkat találtak, melyek akár terroristákat is segíthettek volna”. A kormányzat leszögezte, a férfi feltartóztatásával csupán kötelességét teljesítette, mivel Miranda és társai tettei az egész brit társadalom biztonságát fenyegetik. „Alaposan nézzen magába mindenki, aki támogatja az ilyesfajta akciókat” – üzente a minisztérium.

A brit lapokat olvasva elég sokan vannak, akikre az utóbbi üzenet vonatkozik. Például maga Miranda, aki szerint ő nem tett semmi rosszat, a britek pedig brutálisan visszaéltek hatalmukkal. „Folyamatosan fenyegetőztek, azt mondták, börtönbe csuknak, ha nem működök velük együtt. Úgy viselkedtek velem, mintha rajtakaptak volna, hogy támadást tervezek ellenük” – nyilatkozta szabadon bocsátása után. Maga Greenwald is üzent pár keresetlen szót a hatalomnak. „Despota tempóra vall, hogy már a nekik nem tetsző újságírók családtagjait is zaklatni kezdik. Ilyet még a maffia sem csinált, de úgy tűnik, Amerika és bábja, Nagy-Britannia nem zavartatja magát apró-cseprő etikai kifogásokkal” – írta az ellentmondásos riporter blogjában. Természetesen megszólalt a The Guardian szerkesztősége is, mely a leginkább érintett az ügyben. „A kormány – nyilvánvalóan részben amerikai nyomásra – egyértelmű üzenetet, egyértelmű fenyegetést küldött az oknyomozó újságíróknak és a törvénytelenségek leleplezőinek, és ezzel elárulta belé vetett bizalmunkat és demokratikus elveit is” – fogalmaz a vezércikk.

Mások szerint az eset azt szemlélteti, milyen messzemenően visszaéltek a nyugati demokráciák a terror elleni harccal. „Persze, logikusan hangzik, amikor új felhatalmazásokat kérnek – elvégre csak minket akarnak megvédeni, gondolhatnánk. Aztán arra használják a terrorellenes törvényt, hogy nekik nem tetsző újságírók családtagjait zaklassák. Jusson eszükbe az eset a következő alkalommal, amikor valamelyik politikus a terror elleni harcról kezd papolni, és ne felejtsük el, milyen gonosszá vált az állam” – írja Nick Cohen a The Spectator hasábjain.

A konzervatív oldal máshogy látja a helyzetet. A The Daily Telegraph szerint nem csak érthető, hogy a hatóságok megállították Mirandát, de egyenesen ez volt a kötelességük. „Egyértelmű volt, hogy a férfi érzékeny iratokat szállít, többek közt azért, mert ezt Greenwald és a The Guardian főszerkesztője is elismerte. Megérkezik a reptérre, nála egy rakás irat, ami rossz kezekbe kerülve komoly károkat okozhat nekünk. Igen, »rossz kezek« alatt a terroristákat értjük. Mégis, mit várt? Hogy a hatóságok majd vállon veregetik, és azt mondják: »tessék csak, fiam, érezd jól magad ezek után is«? Még a The Guardian újságírójának partnere sem várhatja el, hogy szabad utat kapjon, miközben államtitkokkal lófrál” – írja az esetről blogjában Dan Hodges.

(The Guardian, guardian.co.uk, The Telegraph, telegraph.co.uk, The Spectator, spectator.co.uk, CNN, cnn.com)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.