Szíria: körvonalazódik Obama terve

Barack Obama és David Cameron az elrettentés fontosságáról beszélt a szíriai vegyifegyver-támadással kapcsolatban. A nagyhatalmak képviselői vasárnap ülnek asztalhoz.

WL
2013. 08. 25. 6:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Barack Obama amerikai elnök és David Cameron brit miniszterelnök szombat esti telefonbeszélgetésén megvitatta a szíriai helyzetet, és mindketten egyetértettek abban, hogy szükség van a vegyi fegyverek használatától való elrettentésre; aggodalmuknak adtak hangot, mert egyre több jel utal arra, hogy Damaszkusz mérges gázt vetett be saját polgárai ellen.

Obama és Cameron eszmecseréjéről a brit miniszterelnök egyik szóvivője tájékoztatta a sajtót. „Mindkettejüket nagyon aggasztja a szerdán Damaszkuszban történt támadás, s az, hogy egyre több jel utal arra, ez a szíriai rezsim súlyos vegyifegyver-támadása volt saját népe ellen” – mondta a szóvivő. Hozzátette, hogy Bassár el-Aszad szíriai elnök nem volt hajlandó együttműködni az ENSZ-szel az eset kivizsgálásában, s ez arra enged következtetni, hogy „a rezsimnek van takargatnivalója”.

A szóvivő szerint Obama és Cameron megismételte, hogy a vegyi fegyverek nagyarányú használata a nemzetközi közösség határozott válaszát fogja maga után vonni. Mindketten azzal a feladattal bízták meg a kormányilletékeseket, hogy ezzel összefüggésben vizsgáljanak meg minden eshetőséget.

John Kerry amerikai külügyminiszter csütörtökön, egy nappal a damaszkuszi gáztámadás után beszélt telefonon Valíd Moallemmel, a szíriai külügyek irányítójával, hogy tudomására hozza:  a damaszkuszi kormánynak azonnali hozzáférést kellett volna biztosítania az ENSZ-ellenőröknek a támadás helyszínéhez.

Kerry és Moallem megbeszéléséről szombaton tájékoztatta a sajtót az amerikai külügyminisztérium egyik névtelenül nyilatkozó illetékese. A tisztségviselő szerint Kerry felhívta Moallemet, hogy „egyértelművé tegye, amennyiben a szíriai rezsimnek, mint állítja, nincs mit takargatnia, akkor azonnali és akadálytalan hozzáférést kellett volna biztosítania a támadás helyszínéhez ahelyett, hogy folytatja ott a támadásokat, megakadályozva a hozzáférést és megsemmisítve a bizonyítékokat”.

„A miniszter a továbbiakban hangsúlyozta, teljes biztosítékot kapott a Szabad Szíriai Hadsereg parancsnokaitól, hogy szavatolni fogják az ENSZ-ellenőrök biztonságát a célba vett területeken” – mondta a külügyi tisztségviselő. Hozzátette, hogy Kerry telefonbeszélgetések sorozatát bonyolította le szaúdi, jordániai és török kollégáival. Minden hívás alkalmával hangsúlyozta annak fontosságát, hogy gyorsan tisztázni kell a tényeket. Kiemelve, hogy bárminemű vegyi fegyver használata milyen komoly és súlyos esetnek minősül – tette hozzá a washingtoni illetékes.

Szíria sosem használt vegyi fegyvert a kormány tájékoztatási miniszterének szombati nyilatkozata szerint. Omran az-Zubi tájékoztatási miniszter leszögezte, hogy a kormány sosem vetett be vegyi fegyvert, sem folyékony, sem pedig légnemű formában. Az-Zubi egy bejrúti tévének nyilatkozva elutasította a Bassár el-Aszad szíriai elnökkel szemben álló felkelők vádját, amely szerint a kormány hadereje szerdán mérges gázt vetett be Damaszkusz külterületén, és a támadásban több száz – egyes források szerint több mint 1300 – ember meghalt.

A szóvivő szerint nincs szükségük ilyen fegyverre, a hadsereg soraiban jó a harci morál, a terrorizmus ellen sikereket értek el, és a terroristák – ami a hivatalos szóhasználatban a lázadókat jelenti – zavarban vannak.

Az Orvosok Határok Nélkül (MSF) nemzetközi szervezet értesülése szerint a szerdai gáztámadás nyomán szombatig 355 olyan ember halt meg Damaszkuszban, akik idegméreg hatására utaló tüneteket mutattak. A párizsi székhelyű szervezet közleménye szerint az általa támogatott három damaszkuszi kórházban 3600 beteget kezeltek ilyen tünetekkel augusztus 21-e óta, és közülük 355-en haltak meg. Az MSF az első független forrás, amely megerősíti, hogy a gáztámadásban ilyen nagy számban haltak meg emberek.

A támadás elkövetésével a kormány és a lázadók egymást vádolják. A lázadók több mint ezer halottról beszélnek, egy szíriai nem kormányzati szervezet 170-re tette a számukat.

A szíriai kormány együtt fog működni az ENSZ-ellenőrökkel, és engedélyezni fogja nekik, hogy felkeressék azt a helyszínt, ahol a minap gyaníthatóan a mérgesgáz-támadás történt – közölte szombat este Mohamad Dzsavad Zarif iráni külügyminiszter, miután telefonon beszélt szíriai kollégájával, Valíd Moallemmel.

Az IRNA  iráni hírügynökség szerint Moallem azt mondta, hogy „a szíriai kormány együtt fog működni a Szíriában lévő ENSZ-misszióval, hogy létrejöjjenek a körülmények ahhoz, hogy felkereshessék azokat az övezeteket, ahol terrorcsoportok és szunnita terroristák vegyifegyver-támadást hajtottak végre”. Moallem szerint Teherán jelenleg tárgyalásokat folytat az ENSZ-misszióval útja előkészítéséről.

Vezető nyugati nagyhatalmak, valamint Törökország, Jordánia, Szaúd-Arábia és Katar fegyveres erőinek vezetői gyűlnek össze tanácskozásra vasárnap, hogy megvitassák a szíriai helyzetet – közölték amerikai sajtóforrások. A Jordániában megtartandó, háromnaposra tervezett tanácskozást már két hónappal ezelőtt elkezdték szervezni. Az eseményen amerikai, brit, francia, német, kanadai, olasz, jordániai, szaúdi és katari katonai vezetők vesznek részt.

Az Egyesült Államok bejelentette, hogy megkezdte a földközi-tengeri haditengerészeti erőinek átrendezését annak érdekében, hogy lehetővé tegye Barack Obama elnök számára a katonai csapás elrendelését. Az Egyesült Államok F-16-os repülőgépeket és Patriot rakétákat állomásoztat Jordániában, amely a külföldre menekült szíriaiak mintegy egynegyedét fogadta be. Washington azt tervezi, hogy kémrepülőgépet bocsát Amman rendelkezésére a jordániai–szíriai határ ellenőrzésére.

Az ausztrál miniszterelnök eközben felszólította a nemzetközi közösséget, hogy ne siessen a következtetések levonásával a Szíriában történt gáztámadásról, és várja meg az ENSZ-ellenőrök vizsgálatának eredményeit, nehogy megismétlődjék ugyanaz, ami az iraki háború kirobbanásakor történt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.