Szíriai bevatkozás: teljes az elutasítás Németországban

Az USA elállni látszik attól a szándékától, hogy vegyifegyver-raktárakat bombázzon, továbbra sem lehet tudni, kik állnak az augusztus 21-i támadás mögött, Németországban teljes az elutasítás.

MD
2013. 08. 30. 12:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Németországban a lakosság többsége mellett valamennyi parlamenti párt is elutasítja az esetleges katonai beavatkozást Szíriában. A német kormány szerint a Damaszkusz térségében elkövetett állítólagos vegyi támadás a nemzetközi jog megsértését jelenti, amit nem lehet annyiban hagyni. Ugyanakkor Berlin a katonai akció helyett azt szorgalmazza, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsának tagjai jussanak egyetértésre a súlyos jogsértésre adandó válaszról. A konzervatív-liberális koalíció baloldali ellenzéke is elutasítja a beavatkozást, és tárgyalásokat sürget. A legnagyobb ellenzéki erő, a szociáldemokrata párt pénteki állásfoglalása szerint az Egyesült Államoknak, Oroszországnak, az Arab Liga elnökének és az ENSZ főtitkárának kellene együtt tárgyalásokat kezdenie a szíriai helyzet rendezéséről.

A szíriai vegyifegyver-raktárak ellen nem lehet biztonsággal légicsapásokat végrehajtani, ezért az Egyesült Államok feltehetően más katonai célpontokat fog támadni – közölték szakértők az Associated Press hírügynökséggel. Mindemellett a katonai tervezőket aggodalommal tölti el, hogy más, kevéssé ismert célpontok támadása is járhat nem kívánt következményekkel, például mérges gázok elszabadulásával, ugyanis a frontvonalak változásával az amerikai hírszerzés nyomát vesztette a szíriai idegmérgek egy részének.

Szakértők szerint a vegyi fegyverekre mért szándékos vagy véletlen csapások nagy valószínűséggel a közelben tartózkodó civilek halálát, valamint hosszú távú környezeti katasztrófa kialakulását okoznák. Azt is hozzátették, hogy a bombázás után a mérges gázok 20-30 százaléka még ideális körülmények között is életveszélyes maradna, és Szíriában nincsenek ideális körülmények.

Egyszer már volt példa hasonló esetre, az öbölháború alatt amerikai gépek lebombázták 1991-ben az iraki fővárostól, Bagdadtól 70 kilométerre északnyugatra lévő al-Muszanna létesítményt, amely kulcsfontosságú gyártóhelye volt néhány iraki vegyi fegyvernek. A komplexumban mintegy 2500, szarin ideggázzal töltött tüzérségi lövedéket tároltak. A lebombázott iraki vegyifegyver-raktár annyira fertőzött, hogy még a légicsapás után két évtizeddel sem megy senki a közelébe.

 

„Ha hagyományos fegyverekkel támadnak egy ismeretlen vegyi anyagokat tartalmazó raktárra, akkor bizonyos anyagok megsemmisülhetnek, viszont mások elszabadulhatnak a levegőben” – mutatott rá Daryl Kimball, a washingtoni Fegyverzet-ellenőrzési Egyesület ügyvezető igazgatója. „Egyszerűen lehetetlen mindet elpusztítani” – mondta.

„Ez klasszikus esete annak, amikor a kezelés rosszabb, mint maga a betegség” – tette hozzá Kimball. Azt is elmondta, hogy a nagyobb városokban – Damaszkuszban, Homszban és Hamában –, valamint azok közelében is találhatóak feltételezett raktárak. Ezen városok együttes lakossága meghaladja a kétmillió főt.

Susannah Sirkin, az Orvosok az Emberi Jogokért jogvédő szervezet igazgatója szerint is komoly kockázattal járhat a bombázás. „Azt kockáztatnák, hogy idegmérgek jussanak a levegőbe” – mondta, majd hozzátette, „tekintve, hogy a szarin színtelen és szagtalan gáz, ez terrorcselekmény lenne”.

Az ENSZ szíriai vegyifegyver-szakértői kórházlátogatásra indultak Damaszkusz központi, a szíriai kormányzat által ellenőrzött negyedébe – közölte pénteken a Reuters hírügynökség munkatársa. Az ellenőrök az ENSZ három autójából és a szíriai kormányerők járműveiből álló konvojjal hagyták el a Damaszkusz belvárosában fekvő szállodát. A biztonsági szolgálat egy munkatársa elmondta, hogy a Mazzé katonai kórházba tartanak, ahol az állítólagos gáztámadás egyes áldozatait ápolják.

Korábban ellentmondásos hírek érkeztek az ENSZ szíriai vegyifegyver-szakértőinek pénteki helyszíni vizsgálatairól. Akkor az AP amerikai hírügynökség azt jelentette, hogy az ENSZ-ellenőrök konvoja elhagyta a szállodát, de percekkel később visszafordult. Nem világos, hogy miért. A Reuters brit és az AFP francia hírügynökség viszont csak az elindulásról számolt be, és arról, hogy ezen a napon a kormányzat által ellenőrzött területen végeznek ellenőrzést.

Az ENSZ csütörtökön közölte, hogy a vegyifegyver-ellenőrök pénteken fejezik be vizsgálatukat az augusztus 21-én Damaszkusz közelében történt gáztámadással kapcsolatban, amelyben több mint háromszázan vesztették életüket. Az ellenőrök a vizsgálat befejezését követő napon hagyják el Szíriát. Mindez azért különösen fontos, mert a megfigyelők többsége egyetért abban, hogy amíg az ENSZ-szakértők Szíriában vannak, az amerikai haderő nem indít támadást. Ezzel az akcióval a vegyi fegyver bevetését torolnák meg.

Az ENSZ BT állandó tagállamainak képviselői Oroszország kezdeményezésére a héten már másodszor ültek tárgyalóasztalhoz New Yorkban, a világszervezet székhelyén. A közép-európai idő szerint csütörtök este kezdődött tanácskozáson orosz hírügynökségi jelentések szerint az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Kína és Franciaország képviselői azt a brit javaslatot vitatták meg, amely megnyitná az utat a szíriai katonai beavatkozás előtt.


Jókora csapás Barack Obama amerikai elnök számára, hogy a brit parlament úgy döntött, nem támogat egy esetleges szíriai katonai beavatkozást – írta a De Volkskrant című holland napilap. Két másik nyugat-európai lap – a párizsi Le Monde és a berlini Der Tagesspiegel – az orosz kormány felelősségét boncolgatta pénteki számában.

A Szíria elleni katonai beavatkozás brit elutasítása után sem változott Franciaország álláspontja: Párizs továbbra is „arányos és kemény” fellépést akar Damaszkusz ellen – közölte pénteken Francois Hollande francia elnök. „Minden ország szuverén joga egy hadműveletben való részvétel, vagy a távolmaradás tőle. Ez vonatkozik az Egyesült Királyságra és Franciaországra is” – mondta Hollande a Le Monde című napilapnak nyilatkozva. Hozzátette, hogy erről mélyreható eszmecserét fog folytatni pénteken telefonon Barack Obama amerikai elnökkel.

Hollande kizárta azt, hogy megkezdődik a Szíria elleni hadművelet szombatig, amikor is véget ér az ENSZ-ellenőrök munkája. A szakértők rögtön szóban tájékoztatják a vizsgálataik eredményeiről Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárt.

Hollande azonban nem zárta ki azt, hogy a Szíria elleni légicsapások szerdáig megkezdődnek. A francia parlament ülését szerdára hívták össze a szíriai helyzet áttekintésének céljából. Hollande szerint „egy csomó jel” utal a damaszkuszi rezsim felelősségére a vegyifegyver-támadásban.

Moszkva ugyanakkor ellenez minden olyan határozatot az ENSZ Biztonsági Tanácsában (BT), amely bármi módon lehetővé teszi erő alkalmazását Szíriában – közölte pénteken Gennagyij Gatyilov orosz külügyminiszter-helyettes. Gatyilov nem árult el részleteket, de az ENSZ-ben diplomáciai források úgy tudták, hogy Moszkva javaslatokat készült beterjeszteni az ENSZ BT többi állandó tagállamának.

Moszkva azzal, hogy nem menekíti ki az orosz állampolgárokat Szíriából, és hadihajókat küld a közel-keleti ország közelébe, azt jelzi, hogy továbbra is bízik az Aszad-rendszer jövőjében – fejtette ki Pjotr Topicskanov, a moszkvai Carnegie Központ szakértője a Vedomosztyi című orosz napilap pénteki számában.

Az újságnak egy orosz védelmi minisztériumi illetékes megerősítette azt az értesülést, hogy az orosz haditengerészet földközi-tengeri műveleti egységéhez a napokban csatlakozik a Fekete-tengeri Flotta Moszkva nevű rakétahordozó cirkálója, illetve az orosz Északi Flottától a Kulakov tengernagy nevét viselő nagy tengeralattjáró-elhárító hadihajó.

Ha elkezdődnének az Egyesült Államok és más nyugati hatalmak által kilátásba helyezett, Szíria elleni csapások, az orosz hadihajók feladata a tartúszi orosz haditengerészeti bázisnál lévő műszaki úszóhajó evakuálása és a helyzet figyelemmel kísérése lenne – mondta az illetékes. A Független Államok Közössége tagállamai polgárainak kimenekítése nem tartozik feladataik közé.

Peking szerint az ENSZ BT nem léphet, amíg a világszervezet vegyifegyver-ellenőrei nem jutnak eredményre Szíriában. Ezt Vang Ji kínai külügyminiszter mondta Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárnak telefonbeszélgetésük alkalmával – jelentette a Hszinhua hírügynökség pénteken.

Mielőtt a nyomozás megállapítaná, mi történt valójában, valamennyi félnek tartózkodnia kell az eredmények megelőlegezésétől és attól, hogy erőltesse a BT lépését – hangoztatta Vang. A tárcavezető megerősítette Peking álláspontját, miszerint az erő alkalmazása nem segítené a szíriai kérdés megoldását, csak növelné a zavart a Közel-Keleten. Szerinte még mindig az egyetlen kiút a politikai megoldás. A vegyifegyver-támadással kapcsolatban Vang továbbra is kiállt a független, külső nyomástól mentes, tárgyilagos vizsgálat mellett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.